Rusya, koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye uçuşlarını sınırlama emrini 500 bin Rus vatandaşından oluşan en az 350 milyon euro’luk tur paketini etkiledi.
Rusya, Covidien-19’un uçuş kısıtlaması durumlarındaki artış kararı gerekçesiyle Türkiye’deki birçok Rus turisti doğrudan etkiliyor. Hesaplamalarımıza göre 15 Nisan’dan Mayıs sonuna kadar tur rezervasyonu yapan 500 binden fazla turist bu uygulamadan etkilenecek. Bu dönem için rezerve edilen turların toplam maliyeti 354 milyondur. “600 bin euro veya 32 milyar ruble idi.”

RUSYA’DAN ÖNLEM AÇIKLAMASI

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doğuzova, alınan karardan dolayı olası zararlara karşı önlem paketi hazırladıklarını belirterek, “Kısıtlama kararı nedeniyle hem kişilerin hem de şirketlerin zor bir durumla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Başlıca turist ve işletmelere yönelik tüm yükümlülüklerini en aza indirecek ve yerine getirecek ek önlemler paketi hazırladıklarını “Rezervasyon yaptıkları turizm şirketi aracılığıyla daha ileri bir tarihe kadar alabileceklerini ifade eden Doğuzov,” Bağımsız Türkiye ve Tanzanya’ya uygun olarak Tatil hakkında da plan yapan turistlere “Bilet aldıkları havayolu şirketlerinin web sitelerindeki bilgileri takip etmelerini tavsiye ederiz. Turun bitiş tarihinden önce dönmeye karar veren turistler, bunu tur operatörleri ile anlaşarak yapabilecekler. ”

RUSYA’NIN GÜNEY BÖLGELERİNE KARAR VERİLDİĞİ HAREKETLİLİK

Mağdur olmama kararı verilen Türkiye’ye uçuşların kısıtlanması nedeniyle, Rusya’nın güney kıyı bölgesinde binlerce Rus turist hareketlilik başladı. Rusya’nın Gelencik, Sochi, Adler ve Lazariskaya gibi turistik kentlerinde rezervasyon yapılmaya başlandığı açıklanırken, tatil şehirlerinin bağlı olduğu Krasnodar bölgesi Valisi Veniamin Kondratyev açıklama yaptı. Rusya’nın güney bölgesindeki Covidien-19 salgınının etkisinin azaldığını ifade eden Kondratyev, sadece güney bölgesinde misafirlerin kapasitelerinin de iptal edildiğini belirterek Mayıs ayında Türkiye sağlık anlamında bölgede 500 bin yeterlilik olduğunu söyledi. yerli turist rezervasyonu. Kırım yöneticileri de Türkiye’nin aniden kısıtlama kararı aldığını ancak Mayıs ayında tam kapasite nedeniyle bölgeye çekincelerin alındığını öğrendi, Kırım ile dolu olduğunu açıkladı.

RUSYA HAVA YOLU ŞİRKETLERİNDEN AÇIKLAMA

Rusya’nın Türkiye’ye uçuş kısıtlamaları kararının ardından Rusya’nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot açıklaması geldi. Aeroflot, ek seferler yapacaklarını belirttikleri tarihte 2 gün önce kısıtlama önlemleri aldıklarını belirterek, böylece Türkiye’den gelen yolcuların, Rusya’ya dönmek isteyenlerin ülkelerine rahatlıkla dönebileceklerini açıkladı. 15 Nisan – 31 Mayıs tarihleri ​​arasında Aeroflot da ceza ödemeden biletlerini iptal edebilir ya da Türkiye’ye satın alınan biletlerin daha sonraki bir tarihte alabileceğini söyledi. Önde gelen Rus havayolu S7 Havayolları ve Ural Havayolları kısıtlamalarının açıklandığı tarihlerde, Türkiye arasındaki yolcu alanından karşılıklı uçuşlarda duraklatma ve kısıtlama tarihlerinde biletin iptali, yolculara Rusya Azur Air ile yolcu taşıyan yolcu iadesini yapacaklarını duyurdu.türki, Nordwind, Rossia Airlines ve Utair havayollarının da kısıtlama prosedürlerini bekledikleri ve bu prosedürleri aldıklarında yolcularına uçuş iptallerinin detaylarını duyuracakları öğrenildi.