Merkez Bankası Başkanı Shihab Kavcioğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nda banka genel müdürü ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Naci Ağbal’ın yerine atanan Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankacılarla bir araya geldi.

Kavcıoğlu, banka genel müdürleriyle yaptığı toplantıda üç ana mesaj verdi.

VERİLEN ÖNEMLİ MESAJLAR

Görüşmede Kavcıoğlu’nun Merkez Bankası’nın öncelikli önceliğinin enflasyonla mücadele olmaya devam edeceğinin altını çizdiği öğrenildi.

Kavcıoğlu’nun verdiği diğer ana mesajlar, yeni dönemde Merkez Bankası politikalarında bir değişiklik olmayacağı ve Naci Ağbal’ın kaldığı yerden devam edeceğinin vurgulanması oldu.

“VERİMLİ BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Öte yandan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugünkü toplantıyla ilgili Twitter paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Bankalar Birliği banka yönetimi, genel müdürümüzle çok verimli bir toplantı gerçekleştirdi. Destekleri için hissedarlarımıza teşekkür etmek istiyorum.”

ÜST DÜZEY BANKACILAR TOPLANTIYI FAYDALANICI OLARAK DEĞERLENDİRDİ

AA muhabirinin bankacılık kaynaklarından edindiği bilgilere göre toplantıda genel ekonomik değerlendirmeler masaya yatırıldı ve fikir alışverişinde bulunuldu.

Yararlı bir toplantı yapıldığını belirten üst düzey bankacılar, piyasaya müdahale edilmeyeceği ve piyasaların kendi içinde hareket edeceği izlenimine kapıldıklarını söyledi.

PARA POLİTİKALARINI DESTEKLEYECEKLERİNİ BİLİYORLAR

Para Politikası Kurulu’nun daha önce açıklanan takviminde toplanacağını ve toplantıyı öne çıkaracak bir durumun olmadığını belirten kaynaklar, bankacılık sektörünün TCMB Başkanı Kavcıoğlu’na ve TCMB’nin uygulayacağı para politikalarına destek vereceğini belirtti.