Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi gerekçesiyle çekildiğini açıkladı.

Türkiye’de “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddeti Önleme ve Avrupa Konseyi Sözleşmesi Konusunda Onlarla Mücadele” olarak bilinen “İstanbul Sözleşmesi” hakkındaki görüş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’de kaldırıldı.

Kararı doğru bulamayanlar tepkilerini sosyal medyada da dile getirdi.

SÖZLEŞMENİN TÜRKİYE’DEN ÇEKİLMESİ

Tepkilerin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Türkiye’nin neden sözleşmeden çekildiği şu terimlerle ifade edildi:

“SÖZLEŞME EVİ NORMALLEŞTİRMEYE ÇALIŞAN BİR KESİM TARAFINDAN YAPILMIŞTIR”

“Başlangıçta kadın haklarının güçlendirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye’nin eşcinsellikle bağdaşmayan sosyal ve aile değerlerini normalleştirmeye çalışan bir kesintiyle manipüle edildi. Türkiye’nin anlaşmasından çekilme kararı da bu gerekçeye dayanıyor.

“TÜRKİYE’NİN TEK ÜLKESİ DEĞİL ENDİŞELER”

Türkiye ile ilgili ciddi endişeleri olan tek ülke İstanbul Sözleşmesi değil. Avrupa Birliği’nin altı üyesi (Bulgaristan, Macaristan, Çekya, Letonya, Litvanya ve Slovakya) İstanbul Sözleşmesi’ni onaylamadı. Polonya, eşcinsel grupların toplumsal cinsiyet hakkındaki fikirlerini bir bütün olarak topluma empoze etme girişimlerini gerekçe göstererek sözleşmeden çekilmek için adımlar attı. ”

AÇIKLAMA BURADA YAPILMIŞTIR

“Türkiye, 20 Mart 2021 tarihinde tek taraflı olarak İstanbul Sözleşmesinden çekilmiştir. İstanbul Sözleşmesi’nin 80. Maddesi, Avrupa Konseyi’nin herhangi bir tarafı, ihbar üzerine sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir. Toplumda kadın Her türlü şiddetle mücadele konusundaki güçlü taahhüdünü göstererek İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı oldu.

“TÜRKİYE AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELEDEN ASLA Vazgeçmeyecek”
Türkiye Cumhuriyeti’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı hiçbir şekilde ‘kadını uzlaşmadan korumak’ anlamına gelmiyor. Türkiye aile içi şiddetle mücadeleden asla vazgeçmeyecek aynı zamanda sözleşmeden de mümkün aile.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE SIFIR TOLERANS İLE DEVAM EDECEK”

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ilk sırada yer alacağının altını çizerek şiddetle vurguladı, ancak hükümetin gündemine karşı şiddete karşı mücadele eden kadınların sıfır tolerans politikasına tüm kadınların güvenlik ve haklarını korumaya devam edecek. Türkiye bugüne kadar kadın haklarını desteklemek ve iyileştirmek için pek çok somut adım atmıştır ve bu mekanizmalar halen yürürlüktedir. Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni reformlar hayata geçirilecek. Türkiye o zaman topluma odaklanacak çözümlerle tüm kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarını karşılayacak ve bu amaçla yapılan çalışmaları güçlendirecektir. Bu hukuki mekanizmalar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın yanı sıra Medeni Kanun, Ceza Kanunu ve 6284 Sayılı Ailenin Korunması Kanunu ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’da yer almaktadır. Türkiye ayrıca Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ne (CEDAW) taraftır. Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümeti tarafından planlanan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin, kadına yönelik şiddetle mücadelede sağlam hukuk atılımları da dahil olmak üzere desteklenmesi ve başvurulması, bunun etkili ve gerçekçi önlemlerin uygulanmasına hiçbir etkisi olmadığı unutulmamalıdır. .

“İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI KAPSAMINDA AYRICA EK ADIMLAR ATILACAK”

Türkiye, Mart ayı başında açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddete karşı mevcut önlemlerin etkinliğini artırmak için yeni adımlar atacak. “