İran Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve Koronavirüsle Mücadele Ulusal Kurulu Üyesi Kadızade Haşimi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İran varyantının yakınlardaki Kazvin eyaletinde ortaya çıktığına dair kanıtlar bulunduğunu söyledi. başkent Tahran.

İran Öğrenci Haber Ajansı’na (ISNA) göre, Ulusal Koronerle Mücadele Kurulu, toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında toplandı ve ülkede Kovid-19’un yeni bir varyantının ortaya çıkmış olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Hashimi, “İran varyantı Afrika, İngiliz ve Kaliforniya mutasyonlarının yanına eklenebilir. Elbette, bu yeni varyantın Kazvin eyaletinde ve çevresinde var olduğuna dair kanıtlar var, ancak bu henüz ortaya çıkmadı,” dedi. ifadeleri kullandı.

“BUNLAR YENİ BİR VARYANT GÖRÜNMEZ”

Konu ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Bilgi Merkezi Başkanı Kiyanuş Cihanpur, ülkede “İran varyantı” olarak adlandırılabilecek ciddi bir Kovid-19 mutasyon tipi bulunmadığını belirtti. bu mutasyonlar virüsün davranışında önemli bir değişikliğe neden olmadı, bu yüzden onlara yeni varyantlar demek doğru değildir. “Cihanpur, İngiliz, Güney Afrika, Brezilya ve Kaliforniya varyantları arasında İran’da yalnızca İngiliz varyantının tespit edildiğini söyledi.

İRAN’IN TÜMÜNE YAYILDI

İngiltere’de daha hızlı yayıldığı söylenen mutasyona uğramış Kovid-19 tipi 5 Ocak’ta İran’da da tespit edildi ve virüsün Irak’tan ülkeye girişinin tespit edilmesi üzerine Tahran hükümeti sınır kapılarında yolcu geçişlerini durdurdu. 20 Şubat’ta Irak ile görüştü. Sağlık Bakanı Said Nemeki, mutasyona uğramış virüsün neredeyse tüm ülkeye yayıldığını açıkladı.