Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde ve yatırım ilişkilerinde yeni bir dönem başladı. Azerbaycan’da önemli bir imza töreni yapıldı. Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı ile Demirören Grubu arasında imzalar imzalandı. Demirören Grubu, Azerbaycan Milli Piyangosu’nun yönetimini devraldı.

Azerbaycan’ın milli piyango organizasyonu Azerlotereya’nın Demirören Holding’e devri bugün itibariyle gerçekleşti. Azerbaycanlı yetkililer ile Demirören Holding arasında imzalanan anlaşma ile Demirören Holding, Azerbaycan’da 10 yıl boyunca şans oyunlarını sergileyecek.

Tören öncesinde ekonomik ilişkilerle ilgili bilgiler paylaşıldı.

Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, “Şans oyunları sektöründe dünyanın en büyük şirketlerinden biriyiz. Binlerce kişiye iş imkanı sunacağız” dedi.

YILDIRIM DEMİRÖREN – DEMİRÖREN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören şu ifadeleri kullandı:

Sayın Ekonomi Bakanı, Sayın Türkiye Büyükelçisi, değerli misafirlerimiz, değerli meslektaşlarımız, basın mensupları … Hocalı, katliam başlamadan önce sözlerime başlamadan önce tarihin en büyük vahşetlerinden biri olan 29. yıldönümüne sempati duymak istiyorum. Bu insanlık dışı soykırımda hayatını kaybeden aziz şehitlerimiz için Azerbaycan halkına başsağlığı ve Allah’tan rahmet diliyorum. Senin acın bizim acımızdır. Aynı ırkı, dini, dini ve tarihi paylaşan bir milletin oğullarıyız. Biz tek ulusun iki devletiyiz. Bu nedenle şans oyunları sektöründe dünya lideri olma vizyonuyla çıktığımız yolda kardeş ülkemiz Azerbaycan’da ilk adımı atmak istedik. Bu nedenle çok mutluyuz. Uluslararası yatırımcılar için yüksek güven ortamı sunan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bu projede birçok global şirket arasında bize güvenmesinden onur duyuyoruz.

Bu büyük güven için teşekkür ederim. Bu büyük projeyi başlatan yeğenim Sinan Oktay’a ve yaklaşık 15 aydır titiz çalışmaları ile tercih edilmemize yardımcı olan çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Değerli misafirlerimiz, demirören group, medya, turizm, eğitim ve oyun sektörünün Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biridir. On binlerce kişiye istihdam sağlıyoruz. Türkiye’nin en büyüğü, Avrupa’daki birkaç medya grubundan biridir. Medya grubumuz; Hürriyet, CNN Türk gibi Türkiye gibi markalarla açılmış dünyanın en büyük penceresi. Oyun endüstrisinde dünyanın en büyük şirketlerinden biriyiz. Bugün imzalayacağımız sözleşme ile Azerbaycan’da büyük yatırımlar gerçekleştirmeye başlayacağımız için son derece gururlu ve mutluyuz. Bu sayede binlerce iş fırsatı sunacağız. Bu alandaki tecrübemizi Azerbaycan Cumhuriyeti şans oyunları sektörüne de aktarmaktan gurur duyuyoruz. Bakanımızla bu anlaşmanın ilk yatırımımız olduğunu ve bundan sonra Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yatırım yapmak istediğimizi bildirmek isterim. Ülkelerimiz için iyi şanslar.

ERKAN ÖZORAL – AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİSİ

Azerbaycan Büyükelçisi Erkan Özoral şunları söyledi:

Azerbaycan’ın iki devleti ile Türkiye arasında çok özel bir ilişki içindedir. Onu “iki devlet, tek millet” olarak nitelendiriyoruz. Stratejik ortaklığın veya stratejik işbirliğinin ötesinde, ilişkilerimizi yalnızca kardeşçe ilişkiler karakterize edebilir. Nitekim Azerbaycan’ın 44 günlük büyük vatan savaşında tüm dünya Dağlık Karabağ’da bu kardeşliği gördü. Türkiye Cumhurbaşkanları, 44 günlük savaş döneminde Azerbaycan yolunda olanların elinden her türlü desteği sağlamak için hiçbir şekilde tereddüt etmediğini gösterdi. Kardeşlerimizle birlikteydik. Elbette bu, kardeşlik ilişkilerimizin gerekliliğinden, Azerbaycan’ın davanın sonuna kadar haklı çıkmasından ve uluslararası hukukun Azerbaycan ile olan tarafından kaynaklanıyordu ”dedi.

Özoral “Azerbaycan toprakları özgürleşti, kardeşlerimiz evlerine döndü, birçoğu adaletin sağlanması açısından büyük önem taşıyor. İşgalin bittiğini görmekten son derece mutluyuz. Bölgenin yeniden inşasında elimizden gelenin en iyisini yapacağız. işgal kurtarıldı. Türkiye ve Azerbaycan’ın her birinin ekonomisindeki önemi puan. Salgına rağmen ticaretimiz ilerlemeye devam etti. 2020 yılında Azerbaycan’dan Türkiye’ye en büyük doğalgaz tedarikçisi ülke oldu. “açıklamasında bulundu.

Özoral “Yatırım alanlarında ilişkilerimiz gelişmeye devam etti. Bugün Azerbaycan Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımcısına ulaştı. Azerbaycan, Türkiye’de yatırımcı olarak harika bir konuma ulaştı.