Avrupa Birliği, yaz aylarına kadar ‘aşı belgesi’ üzerinde çalışmayı, ardından bunu üye ülkelerin sağlık ve sınır sistemlerine entegre etmeyi hedefliyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kovid-19 krizinin yaşandığı AB Liderler Zirvesi’nin ilk günkü toplantısının sonunda AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile basın toplantısı düzenledi. tartışıldı.

Von der Leyen, aşı belgesi konusunun ayrıntılı olarak tartışıldığını ve böyle bir belgenin ne için kullanılacağının “her ülkenin kendi alacağı siyasi bir karar” olduğunu vurguladı.

EN AZ 3 AYDA SÜRECEK

Bulaşıcılığın nasıl önlendiği, aşının ne kadar süre koruma sağladığı gibi bilimsel olarak bilgiye ihtiyaç olduğunu, ancak sertifika üzerinde yapılan teknik çalışmalarda İsrail, von der Leyen gibi ülkelerden umut verici sonuçlar gelmeye başladığını belirten bugüne kadar IBAN gibi bir kodla ne tür aşı yapıldı? Nerede yapıldığı gibi temel tıbbi bilgilerin bulunacağını, sistemin AB ülkeleri tarafından sağlık ve sınır sistemlerine entegre edilmesi gerektiğini söyledi.

Von der Leyen, “Aşı sertifikasyonu için çalışmalar zaman alacak ve en az 3 ay sürecek. Bu nedenle beklentiler çok erken ve çok yüksek değil,” diyor. dedi.

Sertifikanın, bireylerin aşı bilgilerinin yanı sıra negatif PCR test sonucu, Covid-19 ve antikor oluşturup oluşturmayacağı gibi bilgileri de içereceğini kaydeden von der Leyen, “Böyle bir sertifikayı yaza kadar uygulamak istiyorsak, üye ülkeler kullanılacak ilkeler ve teknoloji üzerinde anlaşmamalı, bunun yerine kontrol sistemlerine dağıtımında hızlı hareket etmelidir. “diye konuştu.

“AKSİ TAKDİRDE BU YER BAŞKALARI DOLUYOR”

Von der Leyen, sertifika sistemini oluştururken bir “Avrupa çözümü” kullanmaları gerektiğini belirtti. AB Komisyonu Başkanı, “Aksi takdirde, diğerleri bu boşluğu doldurur. Bildiğimiz kadarıyla, Apple ve Google Dünya Sağlık Örgütü’ne bazı çözümler önerdiler. Burada hassas bilgilerden bahsediyoruz,” dedi. dedim.

Teknik çalışmalar için sertifikasyon sisteminin hazırlanması için 3 aylık sürenin gerekli olduğunu belirten von der Leyen, sertifikaya dahil edilecek veriler üzerinde anlaştıklarını ve asıl konu sertifikayı elinde bulunduranın yapabileceklerinin olduğunu söyledi. .

Von der Leyen, aşı sertifikası olmayan kişilerin PCR testi sonucu negatif veya hızlı antijen testi olanlarla aynı haklara sahip olmasının bir seçenek olduğunu belirtti.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, aşılar, yeni varyantlar, seyahat kısıtlamaları, aşı sertifikaları, uluslararası dayanışma, krizden çıkarılan dersler, Avrupa’da sağlık sisteminin güçlendirilmesi ve koordinasyonun iyileştirilmesi gibi konuları ele aldıklarını açıkladı.

“TEKRAR ALACAĞIZ”

Aşı belgesi konusunu geniş bir şekilde ele aldıklarına dikkat çeken Michel, “Ortak bir yaklaşıma ulaşmak için çalışmaya devam etme kararı aldık. Burada dijitalleşme ve Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği gibi alanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. konuyu bir sonraki zirvede tekrar tartışacak. ” dedim.

Aşı sertifikalarıyla ilgili bir soru üzerine Michel, “Sertifikasyonla ilgili çözülmemiş bazı sorunlar var. Temsilcileri üye ülkeler arasında karşılıklı olarak kullanılabilir bir sertifika belirleme çalışmalarına devam etmeleri için görevlendirdik” dedi. O konuştu.

MEVCUT SABİTLER

Michel, “Sertifikasyon konusunda, bazı üye devletlerin yasal olarak aşılananlar ile olmayanlar arasında ayrımcılık yapabileceğine dair çeşitli endişeler var. Bir sonraki toplantıda bu alanda ilerleme bekliyoruz.” Dedi. ifadeyi kullandı.