Bir yıldır hareketli günler yaşayan İngiliz kraliyet ailesi son bir haftadır acı çekiyor. Bunun nedeni Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Prens Philip’in bir süredir hastanede yatmasıdır.

AİLENİN İLGİLİ BEKLENTİSİ

Geçen hafta Buckingham Sarayı doktorları tarafından hastaneye sevk edilen 99 yaşındaki Prens Philip için ailesi büyük endişe içinde.

Oğlunun hüznü onun gözlerinde okunuyordu
King Edward VII Hastanesinde tedavi gören Dük’ü ziyaret eden büyük çocuğu Prens Charles’ın üzüntüsü de hastanede olanlarla ilgili endişeleri artırdı. Prens Charles’ın hüzünlü gözleri, Prens Philip’in çok iyi durumda olmadığı fikrine yol açtı.

YOL HARİTASI ÖZEL

Tabii ki istenen bu değil ama Edinburgh Dükü unvanını taşıyan Prens Philip’in ölümünün yol haritası şimdiden belirlenmiş durumda.

TÜM DETAYLAR HAZIR

Fort Bridge Operasyonu adı verilen plana göre Prens Philip’in ölümü durumunda yapılacak her şey detaylı bir şekilde belirlendi. Haberin duyurulmasından sonra olacak olana kadar.

GECENİN YARISINDAN SONRA HAYAT OLURSA …

Prens Philip ölürse, haber ilk olarak Buckingham Sarayı tarafından resmi yayıncı BBC’ye verilecek. Ölüm gece yarısından sonra meydana gelirse, haberin açıklanması için ertesi gün sabah 08:00 olması bekleniyor. Aksi takdirde, duyuru Prens Philip’in ölümünden kısa bir süre sonra yapılacaktır. Aile geleneğine göre ölüm döşeğindeki üyeler hakkında herhangi bir açıklama yapılmamaktadır. Ancak bu kural Kraliçe Victoria ve Kral George V.

SPICER SİYAH GİYİM

Prens Philip ölürse, haberi ekrana gelecek spikerler ve olay yerinden gelişmeleri bildiren muhabirler siyah giymek zorundadır. Ticari radyo istasyonları, herhangi bir kraliyet ailesi üyesinin yasını tutmaya devam edecek. Prens Philip’in ölümü üzerine ülke genelinde ulusal yas ilan edilecek. Bayraklar ikiye bölünecek. Tek istisna, Buckingham Sarayı üzerinde dalgalanan bayraktır.

73 YILLIK EVLİLİK

Kraliçe II. Elizaeth ve Prens Philip, 20 Kasım’da evliliklerinin 73. yıldönümünü kutladılar, dünyanın en uzun süreli kraliçesi unvanına sahip İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, aynı zamanda en uzun evliliklerden birinin kahramanı. Yunan ve Danimarka kraliyet ailesinin bir üyesi olan Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philip, 1947’de evlendi. Yıllardır Philip hakkında bazı sadakatsizlik iddiaları konuşulsa da, bugün evliliklerinin 73. yıldönümünü kutluyorlar.

EVLİLİKLERİNDE ELİZABET PRENSESİ

Edinburgh Dükü unvanını taşıyan Kraliçe ve Prens Philip Elizabeth, babası henüz prensesken evlendi. O sırada Elizabeth 21 ve Philip 26 yaşındaydı.