PKK terör örgütü tarafından Gara’da bir mağarada 13 vatandaşımızın şehit edilmesi ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir operasyon yapıldığını belirten güvenlik kaynakları, mağarada bulunan mühimmatın ABD ve Rusya’ya ait olduğunu iddia etti.

DHA’ya bilgi veren güvenlik kaynakları, terör örgütü PKK’nın 13 vatandaşımızı şehit ettiği mağarada keskin nişancı silahları, rüzgarı hesaplamak için kullandıkları alet ve hesap makinelerinin bulunduğunu belirterek, mağaranın yerinin özenle seçildiği değerlendirmesini yaptı. ve çok iyi korunuyor.

ŞOK YAPILDI

Güvenlik kaynakları, terörist keskin nişancılar tarafından korunan mağaranın çıkarılması ve tepelere konuşlandırılmasıyla dünyada eşi benzeri görülmemiş bir operasyon gerçekleştirildiğini belirterek, onları tepeden taşıyan özel birlikler, teröristler şok oldu.

DEASH BARINAKLARI KOPYALARLAR

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre terör örgütü PKK, İHA ve insansız hava araçlarından korunmak için Suriye’de DEAŞ’ın taktiklerini uyguluyor. Terör örgütü PKK’nın Gara’da hapishane ve sığınak olarak kullandığı mağaranın, DEAŞ’a ait yer altı sığınakları ve mağara hapishanelerinin kopyalanmasıyla yapıldığı öğrenildi. Suriye’de ele geçirilen örgütün yer altı tünelleri ve sığınaklarının Gara’daki mağaraya benzediği belirtildi.

DESTEK VERİLEN BULGULAR

Güvenlik kaynakları, örgütün donanım ve planlama anlamında yabancı istihbarat örgütlerinden destek aldığını açıkladı. Örgütün İHA ve İHA’lara karşı korunmak için uzun süredir yer altı sığınağı ve mağara inşaatına devam ettiğini belirten güvenlik kaynakları, kullandıkları ekipmanların, sığınağın konumunun ve gelişmiş görünümünün net bir şekilde ortaya konduğunu ifade etti. Suriye’de daha önce tartışılan operasyonların terör örgütü PKK’ya benzerliklerde gözlemlediği, silah ve mühimmat ele geçirdiği tespit edilinceye kadar yabancı kaynaklı terör örgütünün köşeye sıkıştığı belirtildi.Türkiye’nin operasyonları nedeniyle sıkışan terör örgütü, sandığından daha büyük güvenlik kaynaklarının kaybolduğu göz önüne alındığında en güvenliydi, Türkiye’nin operasyonlarının mütevazi olduğunu söylediler.

ABD VE RUSYA KÖKENİ GUNSWAVER ROKET FIRLALARI

Güvenlik kaynakları, örgütün hapishane ve sığınak olarak kullandığı mağarada ele geçirilen silahlar ve mühimmat hakkında da şu bilgileri verdi: “ABD ve Rusya menşeli 2 RPG 7 tanksavar roketi, 2 Rus veya Çin Bicsi (PK Makineli Tüfek ), 1 Rus menşeli Kalaşnikof silahı, keskin nişancı silahı 1 Zagros-2, 1 ABD menşeli M16 A2 Carbine 727 model piyade tüfeği, 1 8x 30 stinger hava savunma füzesi, 1 termal gece görüş dürbünü, 1 gece görüş gözlüğü, 1 adet 8 × 24 gündüz görüş el dürbünü, 1 emniyet kemeri kiti (silah bakımında kullanılan araç), 1 silah üzerinde gündüz görüş dürbünü, 1 kestel (keskin nişancılar tarafından rüzgarı ölçmek için kullanılan cihaz), 1 hesap makinesi (keskin nişancılar tarafından kullanılır) ve 1 YAHESU dinleme, kısayol el telsizi. “