ABD Başkanı Joe Biden’in 50’den fazla senatörün yazdığı mektuba, Türkiye’nin iç siyasetinde gazetecilerin marjinalleştirilmesinin iyice susturulduğu, YPG’nin müttefiklerine “küstah” saldırıları yapılmış, Rusya ve Feton’dan aldığı tüm uyarılara rağmen YPG’ye “küstah” Cücelerin peşinde koşmanın saçmalığını öne sürerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a baskı yapılması çağrısında bulundu.

50’den fazla ABD’li senatör, Başkan Joe Biden’e Türkiye ile ilgili bir mektup yazarak, skandal suçlamalarını buldu.

BASKI ÇAĞRISI

Senato’da toplam 100 üye bulunmaktadır. 54 kişinin imzaladığı bir mektupta Türkiye’de insan haklarını korumak için daha fazlasını yapması istendi matbaa müdürü Biden. Ron Wyden ve Marco Rubio tarafından hazırlanan mektupta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iç siyasette muhalefeti marjinalleştirdiği, eleştirel basını susturduğu ve gazetecileri tutukladığı gibi saçma iddialarda bulunurken, dış politikada atılan adımlar da eleştirildi.

MEKTUBA İNGİLİZCE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASININ KIRILMASI LAF

Hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından imzalanan mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikasının zamanla “savaşan” bir hal aldığı iddia edildi.

TERÖR ORGANİZASYONLARI İLE ÇIKTI

Türkiye’deki YPG operasyonları, “daeş’le savaşıyorlardı” diyen örgütü korumaya çalışan bir mektupta, “Türkiye, Suriye’de ABD destekli Kürt savaşçılara ve Daesan’a, Rus havasının tüm uyarılarına rağmen savunma sistemi S-400’ü satın aldı ve Azerbaycan’ı Ermenistan ile toprak anlaşmazlığını çözmek için şiddet kullanmaya teşvik etti ”.

Konuyu 15 Temmuz darbe girişimine götüren ve FETÖ üyelerini iade etmeyi reddetmelerini örtbas etmeye çalışan senatörler, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016’daki başarısız darbeden sorumlu Türk vatandaşlarını iade etmeleri için ABD’ye ve diğer ülkelere baskı yapmaya çalıştı. Erdoğan hükümeti. , ABD’deki NBA oyuncusu Enes Kanter kendisini eleştirenleri gibi susturmaya çalıştı “