Donald Trump’ın Joe Biden’ın yemin törenine katılmayacağı gerçeği, ABD’de bir ritüel olan ve eski başkanın yeni başkana verdiği “nükleer futbol” adlı çantanın nasıl teslim edileceğine dair tartışmaları da beraberinde getirdi. CNN’e konuşan uzmanlar, çanta teslimi için alternatif senaryoyu açıkladı.

ABD’deki başkanlık mübadelelerinde, başkanların her zaman yanlarında taşıdıkları “nükleer kodlar” el değiştiriyor. “Nükleer futbol” olarak bilinen ve her an bir askeri yetkili tarafından cumhurbaşkanının yanında taşıdığı çanta, görevinden ayrılan cumhurbaşkanından yeni başkana geçer. Yeni cumhurbaşkanının göreve başlama töreninde, çanta iki askeri personel arasında el değiştirir. .

TRUMP’daki kodlar AKTİF OLMAYACAK VE YENİ KODLAR VERİLECEK

Konuyla ilgili uzmanlara göre Trump, resmi olarak görevden ayrılacağı 23:59:59 tarihine kadar aktif kodlu bir “nükleer futbol topuna” sahip olacak. Ancak bu saatte Biden’e teslim edilecek ikinci bir “nükleer futbol topu” olacak. Biden yemin eder etmez kendisi için hazırlanan çantayı teslim alacak ve Trump’ın yanındaki çantadaki yazılımda bulunan kodlar anında geçersiz hale gelecektir. Çantayı taşımak için Trump’a eşlik eden subay da Washington’a dönecek.

NÜKLEER KODLU ÇANTANIN İÇİNDE NE VAR? ”

Nükleer futbol topu” adı verilen çanta, her zaman başkanlara eşlik eden bir askeri personel tarafından taşınıyor. Bir başkanın nükleer saldırı siparişi vermesinin önünü açan ekipman, yetkilendirmeler ve emri veren kişinin emri veren kişinin 3 inç (7,3 santimetre) x 5 inç (13 santimetre) ölçülerinde “bisküvi” olarak adlandırılan dijital yazılımını içerir. Devlet Başkanı. .