Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı uygulaması için uyulması gereken 15 kural açıkladı.

Türkiye’de koronavirüs salgınının sona ermesi için pek çok önlem alan aşılama başladı.

Dünyada birçok ülkeden daha hızlı ilerleyen aşılama sürecinde kafa karışıklığını önlemek için Sağlık Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı uygulama kurallarını açıkladı.

KURALLAR İŞTE

İstenmeyen etkilerin izlenmesi için (sağ el daha fazla kullanıldığı için), aşı tercihen sol koldan yapılacaktır.

Kuduz ve tetanoz aşıları gibi temas sonrası aşılar zaman aralığı bırakılmadan uygulanabilir.
İnaktif COVID-19 aşılamasından ve canlı aşılardan önce ve sonra en az 4 hafta kalacaktır.

Aşı kişi otururken yapılacaktır. Aşılama sonrası kişi 15 dakika sağlık kuruluşunda bekleyecektir.

COVID-19 aşısı, hastalığı olan veya doğrulanmış bir COVID-19 vakasıyla teması olan kişilere, aşılamadan 10 gün önce, sonraki talimatlara kadar uygulanmayacaktır.

İnaktif pandemik COVID-19 aşısının hamilelik sırasında uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. Ciddi bir COVID-19 hastalığına yakalanma riski yüksek olan gebeler, istekleri üzerine aşılanabilir. Ancak gebeliğin ilk üç ayında uygulanmaması tercih edilecektir.

CoronaVac aşısının emzirme sırasında uygulanmasına ilişkin veri yoktur. Hastalığa yakalanma riski yüksek olan emzirenlere istekleri doğrultusunda uygulanabilir.

Kontrolsüz epilepsi gibi enfeksiyon veya aşı ile şiddetlenebilen nörolojik hastalık tanısı konanlara, takip klinisyeni tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak aşılama kararı verilecektir.
Kas içi enjeksiyon, kanama bozukluğu olan hastalarda kanamaya neden olabilir.

Pandemik aşının ilk dozundan sonra anafilaksi öyküsü (hayatı tehdit eden alerjik reaksiyon) varsa, ikinci doz uygulanmayacaktır.
Epilepsi (epilepsi) gibi kronik hastalıkların ve 38 derece ve üzeri ateşi olanların, akut hastalığı henüz teşhis edilmemiş olanların akut ataklarında aşılama ertelenecek.

Aşı güneş ışığına ve dona karşı hassastır. Bu nedenle +2 ve +8 derecede depolanacaktır. Aşı dolabı özelliği bulunmayan donma önleyici dolaplarda, kabinin iç duvarına değmeyecek ve ön tarafta olmayacak şekilde tercihen ikinci rafta ve raf kapağına yakın depolanması gerekecektir. üfleme kanallarının. Tercihen kabin içinde donma göstergesi olacaktır.

Aşı yapıldıktan sonra kişi VACCINE mobil uygulamasına kaydedilecek ve bir sonraki randevu tarihi hakkında bilgilendirilecektir.
Oda, iki aşılama uygulaması arasında havalandırılacaktır. Gün sonunda stok kontrolü yapılacak ve oda dezenfekte edilecektir.

Yorgunluk, baş ağrısı, şiddetli lokal reaksiyon, 38 derece ve üzeri ateş, ishal, kusma, özellikle aşılamadan sonraki ilk saat içinde, akut alerjik reaksiyon, özellikle aşılamadan sonraki ilk 12 saat içinde anafilaksi, ilk günlerde günlük yaşamı etkileyebilir. aşılamadan sonraki hafta. Nörolojik yan etkiler (tat kaybı, koku kaybı, nöropati, yüz felci) gibi yan etkiler hemen ve sıklıkla ilk iki ayda rapor edilecektir.