FETÖ’nün sözde özel imamlarına ankesörlü telefonlarla ulaşıldı ve 218’i gözaltına alınan 238 kişiden 160’ı tutuklandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki FETÖ yapısına ilişkin zmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında polis ekipleri, 218’i faal olan 238 şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı. Ankesörlü telefonlar veya açık büfe telefonlar aracılığıyla örgütün “samimi imamları” olarak nitelendirilen terör örgütü.

İzmir’de 60 il ve KKTC’de polis ekipleri tarafından düzenlenen eş zamanlı operasyonda 160 şüpheli gözaltına alındı.

EN DERECELİ ASKER
Zanlılardan 133’ünün Kara Kuvvetleri Komutanlığı mensubu, 40’ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 65’inin Jandarma Genel Komutanlığı mensubu olduğu öğrenildi.

Şüpheliler arasında 6 albay, 3 teğmen, 9 binbaşı, 11 kaptan, 18 teğmen, 11 teğmen, 167 astsubay, 13 uzman çavuş olduğu belirtildi.

DANIŞMAN BEYANI VE DELİL
Ayrıca İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının Silahlı Kuvvetlere sızan FETÖ terör örgütü mensuplarının deşifre edilmesi için kuvvet komutanlıkları ile “ortak veri paylaşımına” dayalı bir çalışma yürüttüğü belirtildi.

Terör örgütü üyesi olduklarına dair verilere sahip askeri personele ilişkin kuvvet komutanlıklarında yer almayan, başta ücret / ön ödeme ile sabit hat bağlantısı olmak üzere itirafçıların ifadeleri ve diğer delillerin alındığı kaydedildi.