Son dakika haberi: WhatsApp’ın kullanıcılarına uyguladığı skandallı gizlilik sözleşmesinin ardından Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan önemli bir karar geldi. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp uygulaması hakkında yurtdışına veri aktarımı ve temel ilkeler açısından resen soruşturma başlattı.

Son dakika haberi: KVKK, WhatsApp’ın “zorunlu güncelleme” kararının bugünkü toplantıda ele alınacağını duyurdu. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp uygulaması hakkında yurtdışına veri aktarımı ve temel ilkeler açısından resen soruşturma başlattı. Öte yandan Rekabet Kurulu tarafından Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma açılması kararı alındı.

RESEN İNCELEME

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), yurtdışına veri aktarımı ve temel ilkeler açısından WhatsApp uygulaması hakkında resen soruşturma başlattı.

Alınan bilgilere göre Kişisel Verileri Koruma Kurulu toplantısında, “Kullanım şartları WhatsApp A.Ş. tarafından WhatsApp uygulamasını kullanmak isteyen kullanıcıların kişisel verilerinin işlenmesine izin verilecek şekilde güncellenmiştir. tedarikçilerine, iş ortaklarına, hizmet sağlayıcılarına ve yurt dışındaki diğer üçüncü kişilere devrine “değerlendirmesi yapılmıştır.

Konuyu kişisel verilerin korunması mevzuatı genel hükümleri açısından değerlendiren Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp uygulaması ile ilgili olarak veri işleme koşulları, yurt dışı veri aktarımı ve temel ilkeler açısından re’sen soruşturma başlatılmasına karar verdi.

İncelemeyi yapacak olan Kurul, süreci takip edecek ve 8 Şubat 2021 tarihinde konuyu yeniden değerlendirecek.