Sağlık Bakanlığı, aşı takibini kolaylaştırmak için “Aşılama” uygulamasını geliştirdi. Aşı yapılmadan önce mobil uygulama üzerinden aşı uygunluğu kontrol edilecek, kayıt tamamlandıktan sonra aşı yapılacaktır.

Çin’den Türkiye’ye getirilen koronavirüsün 3 milyon doz aşı incelemesi bu hafta ortasına kadar tamamlanacak. Perşembe veya Cuma gününden itibaren ilk aşılar yapılacaktır. Cep telefonlarına indirilebilen “aşı” uygulaması ile Covid-19 aşı kayıtları yapılacaktır. AŞILAMA KAYIT TAMAMLANDIKTAN SONRA YAPILACAKTIR. Aşılama öncesi aşı uygunluğu “aşılama” ile kontrol edilecek, QR kodu okunarak kayıt tamamlandıktan sonra aşı yapılacaktır. Önce herkes kayıt olacak, sonra aşı yapılacak.

Aşı başvurusu ile ilgili tüm bilgi, belge, duyuru ve eğitim videoları “https://asila.saglik.gov.tr” adresinde yer alacaktır. Aşı mobil uygulaması IOS, Android ve Huawei telefonlar için “https://mobilmarket.saglik.gov.tr” adresinden indirilebilir. Uygulamayı yüklerken, kurulum ve kullanım ayarlarına dikkat edilecektir. İndirdikten sonra kullanmak için belirtilen ayarlar yapılacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulama ile hekimler ve sağlık personeli vatandaşların aşı sürecini kolay ve hızlı bir şekilde takip edebilecek.