Türkiye’nin tahıl ambarı Konya Ovası susuz kalmıştı. Ekim ayından bu yana yağmurun beklendiği tarlalara ekilen mahsuller ortaya çıkmadı.

Kuraklık sorunu büyümeye devam ediyor. Birçok ilde yağışların azalması, doğa dengesini bozmaktadır.

Konya’nın merkez Karatay ilçesine bağlı İsmail Mahallesi’ndeki tarlaları inceleyen Ziraat Mühendisi Hüseyin Çelik, eskiden bir metre karda dolaştığını ve artık yemek için ot bile kalmadığını söyledi.

“1980’lerde KIŞ AYLARINDA TRAKTÖRLE BURAYA GEZMEYECEKTİK”

Sonbahar aylarında beklenen yağışların tarlalardaki su ihtiyacını artırdığının altını çizen Çelik, “1980’lerde kar ve yağmur nedeniyle buraya kışın traktörle gelemedik. İlkbaharda sadece bu tarlayı sürüp eker, ilaç ve gübre atmaya gelirdik.

Belki bu sahaya 15 defa gittim. Herhangi bir hareket olup olmadığını merak ediyorum. Örneğin 80’li ve 90’lı yıllarda, bu saatlerde geldiğimizde, tavuklar tarlada gizlenmişti. Mahsulünü biraz daha erken ekenler, mahsulü koyun ve kuzunun yoldan çekmemesi için yayarlardı. Ama artık serçenin yiyecek otu yok. ” dedim.

“TOHUM YATAĞINI ŞİMDİ KESTİĞİMİZDE KESİLİR”

Tarlalara tohumların ekilmesinin üzerinden 3 ay geçtiğini ifade eden Hüseyin Çelik, yağış azlığı nedeniyle yüzde 50’nin üzerinde verim kaybı beklendiğini belirtti.

Çelik, “Ekim ayının başından beri bu tarlalar yağmur ve su bekliyor. Bir anda biraz yağmur vardı. Buradan da gördüğümüz gibi buğdaydan biraz yüzeye düşenler kök saldı. ve çoğu cansızdır. bir değişim yaratacaktır.

“BÜYÜK BİR İLGİ VAR”

Büyük bir sorun var. Birçok alanda hava koşulları böyle giderse verimde yüzde 50 ile yüzde 60 arasında bir düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Ocak ayıydı ama bu sezon yarım metre, 1 metre karla seyahat ediyorduk ve şimdi tohum yatağını kazdığımızda kesek çıkıyor. Bunun verimi çok etkileyeceğini düşünüyoruz. İnşallah Mevla gerekli yağmuru verir ve bahar iyi gelirse kurtarır. Ama bu şartlar altında pek hoş değil. “Şeklinde konuştu.

 

“DURUM BU GİBİ, YILIN GELECEĞİ YILDA BÜYÜK ZARARLAR OLACAKTIR”

Sulama tesisi olan çiftçilerin ürünlerinin iyi durumda olduğunu belirten Çelik, “Çiftçilerin bir kısmı bir, iki kez sulama yapmadı, belki üçüncü sulamayı yapıyor. Ancak sulama tesisi olmayanlar için verimlilik ve çiftçi açısından çok sorun teşkil ediyor.

Çiftçi belirli bir süre için tohumu satın almış olabilir veya bir sonraki yıl sahip olduğu şeyi kullanarak yatırım yapmış olabilir. Ama durum böyle giderse gelecek yıl için pek de hoş görünmüyor. Verimlilikte büyük kayıplar olacaktır. ” O konuştu.