Pfizer-BioNTech’in koronavirüs aşısını 18 Aralık’ta ABD’de yaptıran Gregory Michael, 3 Ocak gecesi hayatını kaybetti. Eşi Heidi, doktorun aşı sonrası ellerinde ve ayaklarında lekeler olduğunu söyledi. Pfizer-BioNTech, ölümün doğrudan aşı ile bağlantılı olduğuna inanmadıklarını açıkladı.

ABD’de Türk profesörleri Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin ortak olduğu Pfizer-BioNTech’in Kovid-19 aşısını vuran Gregory Michael, 3 Ocak gecesi hayatını kaybetti. Florida eyaletindeki adli tıp birimi Dr. Michael’ın ölümünün Dışişleri Sağlık Bakanlığı ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile soruşturulduğunu belirtti. ÖLÜM NEDEN ARAŞTIRMAYA DEVAM EDECEK Ölümün aşı ile net bir bağlantısı olmamasına rağmen, adli tıp biriminden Darren Caprara bunun bir olasılık olarak değerlendirildiğini söyledi. 56 yaşındaki Micheal’e 5 Ocak’ta otopsi yapıldığını ve adli tıp uzmanı ve ortak kurumların çalışması tamamlanana kadar ölüm nedeninin araştırılacağını belirtti. Daha sonra ellerinde ve ayaklarında lekeler olduğunu ve bu nedenle acil servise gittiklerini belirtti. Bu noktalar iç kanamayı gösterirken Pfizer, vücudun kanı pıhtılaştırma ve iç kanamayı durdurma yeteneğini azaltan trombositopeninin meydana geldiğini bildirdi. Hayatını kaybettiğini söyledi.

“AŞI İLE DOĞRUDAN BİR BAĞLANTIYA İNANMAYIZ”

CNN International’ın raporuna göre Pfizer, milyonlarca kişinin aşılanarak tüm beklenmedik olayları takip ettiğini belirterek, “Vakayı aktif olarak araştırıyoruz. Ancak şu anda inanmıyoruz aşı ile doğrudan bağlantılı. “Şirket açıklamasında, klinik denemelerden sonraki dönemde trombositopeni semptomuna rastlanmadığı ve aşı dağıtımına başlandığı da vurgulandı. Açıklamada, aşı olanların yanı sıra genel popülasyonda da ölüm gibi aşıya bağlı olmayan beklenmedik olayların meydana gelme ihtimaline dikkat çekildi.