Son nefesini vermeden önce sevgilisi Ümitcan Uygun tarafından dövüldüğü anlara dair görüntüleri bulunan Aleyna Çakır’ın ölüm nedeni, Adli Tıp Kurumu raporuyla ortaya çıktı. Çakır’ın cübbe ile asıldığı için öldüğü kesinleşirken, eylemin kendisi tarafından mı yoksa başkası tarafından mı gerçekleştirildiği tespit edilemedi.

Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen, 3 Haziran 2020 tarihinde Keçiören’deki evinde cübbe askılı olarak ölü bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Esen’e daha önce şiddet uyguladığı anları gösteren Esen’in erkek arkadaşı Ümitcan U. gözaltına alındı. Ümitcan U., savcının ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

ASKI DIŞINDA ÖLDÜRÜCÜ BULGULAR OLMADI

Esen’in kesin ölüm nedenini belirlemek için adli tıp raporu istendi. İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan rapor savcılığa gönderildi. Raporda, Esen’in otopsisinde tespit edilen dış muayenede sarkma dışında tespit edilen semptomların ölüme neden olmadığı, iç muayenede kafatası kırıkları, kafa içi kanama, iç kanama, beyin dokusu hasarı, iç organ ve büyük damar yaralanmaları. Bu konular göz önüne alındığında, Esen’in asılması dışında travmatik etkiler nedeniyle öldüğüne dair tıbbi kanıt bulunmadığı belirtildi.

“KARAR, OYLAR BİRLİĞİ TARAFINDAN ALINDI”

Raporda şu ifadelere yer verildi: “Kimya İhtisas Bölümü’nde otopside alınan doku örneklerinin incelemesinde tespit edilen alkol düzeyinin tek başına ölüme neden olabilecek düzeyde olmadığı ve zehirli maddelerin aranan bulunamadığında, kişinin zehirlenerek öldüğüne dair tıbbi bir delil bulunmadığı düşünülmektedir.Kas dokusunda ekimoz tespit edildiğinden adli dosyaya kaydedilen bilgilerde as eylemi kişi hayattayken meydana gelmiştir, Kişi, sarkan malzeme boynunda iken yerde yatıyordu, olay yerinde şüpheli bir durum yoktu, otopsi telemini yüzeysel yükselme karakteriyle tespit etti, telem altındaki kas dokusunda ekimoz, Makroskopik bulgular tespit edildiğinde iç organlarda, cesedin bulunduğu ortam, bulunma şekli ve olay yeri inceleme bulguları birlikte değerlendirildiğinde oybirliği ile kişinin ölümünün bir sonucu olarak meydana geldiğini kabul etmiştir.

“KENDİSİ YA DA ASTI BAŞKA BİR TARAFINDAN ASILDI MI?

Esen ailesinin avukatı Umur Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla raporla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, “İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun Aleyna’nın kesin ölüm nedeninin tespiti raporunda, Aleyna’nın vücudunda aşı dışında lezyonlar olduğu ancak öldürücü olmadığı belirtildi. alkol veya başka bir madde ile zehirlenmediği, ancak Aleyna’nın otopsisinde bulunan sperm ve tırnak parçalarındaki Y-STR’nin aynı erkeğe ait olduğu tespit edildi. Y STR’nin şüpheli Ümit U.’ya ait olup olmadığı araştırıldı. Bu noktada Sulh Ceza Hakimliği’nden izin istenmedi “.