Fransa’daki koronavirüs aşısı kampanyası, katılım eksikliğiyle alay konusu oldu.

27 Aralık’ta Fransa’da başlayan koronavirüs aşılama kampanyası, bir haftaya rağmen çok az kişinin aşılanması nedeniyle sosyal medyada alay konusu oldu.

Kovid-19 aşıları ile ilgili güncel verilerin derlendiği “Ourworldindata” web sitesine göre Fransa, dünyada koronavirüse karşı aşı kampanyasında son sırada yer alıyor.

SADECE 450 KİŞİ AŞILMIŞTIR

Aşıya aynı gün başlasalar da komşu Almanya’da 230 binden fazla kişiye aşı yapılırken, Fransa’da bir haftada sadece 450 kişi aşı yapılabildi.

Hükümet, yavaş ilerleyen süreci hızlandırmak için “Yurttaşlar Kolektifi” projesini başlatacak, böylece bugün kurayla seçilen 35 kişi aşılama stratejisine ilişkin görüşlerini ifade edecek.

WITTER’DAKİ GÜNDEMDE DÜŞMEDİ

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yavaş ilerlemesinden şikayetçi olduğu kampanya, Twitter’ın güncel konular (Trend Topic / TT) listesinin başında uzun süredir tartışıldı.

Kullanıcılar “35 Fransız” gündeminde, “Bollywood (Hint Filmi) gibi yavaş”, “Salgını şaşırttık.”, “Fransa virüsün gözlerinde olmadığını gösteriyor.”, “850 kişi aldığında bile” anket yapmak için … “,” Bundan böyle ülkedeki her şey bu 35 kişiye sorulacak. “,” Bu 35 kişi Milli Eğitim programını yönlendirecek. “” MECLİSİMİZ VE SENATOMUZ NE YAPACAK? ”
Bir kullanıcı, “Yaklaşık 1000 milletvekili ile Ulusal Meclisimiz ve Senato ne işe yarar?” Dedi. yorumunu yaptı.

Birçok kullanıcı, doktorlara ve epidemiyologlara rağmen 35 kişiye bırakılan aşı stratejisini de eleştirdi.

UZMANLARIN MÜDAHALESİ

Öte yandan Fransız sağlık uzmanları, ülkenin aşı kampanyasındaki yetersizliğine ilişkin “tam bir fiyasko” değerlendirmesi yaptı.

Uzmanlara göre Fransa’nın aşılama hedefine ulaşması için her gün 32.247 kişinin aşılanması gerekiyor.

Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal ise tepkiler üzerine açıklama yaparak Fransa’nın herkesten farklı bir yol izlediğini ve 6 ay sürecek bir aşı kampanyasının 7 günden fazla değerlendirilmeyeceğini savunarak, insanların risk altındaki ilk aşı yapılır.

Aralık ayı başlarında, Başbakan Jean Castex Ocak ayında ülkede yaklaşık 1 milyon kişinin aşılanacağını söylemişti.

12 BİN 489 YENİ VAKA

Fransa’da dün açıklanan son resmi verilere göre ülkede koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 12 bin 489 artarak 2 milyon 655 bin 728 oldu.

Koronavirüsten 157 kişinin hayatını kaybetmesiyle can kaybı 65 bin 37’ye çıktı.