Hatay’da Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda Türk Gıda Kodeksine uymayan 5 bin ton genetiği değiştirilmiş pirinç ele geçirildi. Pirincin piyasa değerinin 15 milyon lira olduğu belirtiliyor.

Hatay Kaçakçılık Gümrük Muhafaza İstihbarat Müdürlüğü ekiplerine Türkiye’den genetiği değiştirilmiş pirincin miktarına göre bir bildirimde bulunarak yükleneceği önergesi geçti. Yapılan çalışma ile bildirimi teyit eden bilgi ve belgeler elde edildi. Bilgi sistemleri üzerinden yapılan analizde Rusya’dan İskenderun Limanı’na 5 gemi ile yapılacak sevkiyat riskli olarak değerlendirildi. Gemilerdeki kargonun Hatay’daki bir antrepoya aktarılması ve kargoya ilişkin gümrük beyannamesi açılmasının ardından ekipler harekete geçti. Depoda bulunan toplam 5 bin ton pirinç numunesi alınarak, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Ankara Gıda Laboratuvarlarına gönderildi. Laboratuvardan gelen raporda incelenen ürünün GDO analiz sonuçlarının Türk Gıda Kodeksine uygun olmadığı belirtildi.

Piyasa değeri 15 milyon lira olan 5 bin ton genetiği değiştirilmiş pirinç ele geçirilirken, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, Türk Ceza Kanunu’na muhalefet suçlarından soruşturma başlatıldı. 5237 ve 5977 Sayılı Biyogüvenlik Kanunu.