Türk savunma sanayisinin orijinal insansız hava aracı (İHA) Anka, ilk uçuşunun 10. yılında ihracat başarısı elde etti. Sınıfının en iyi İHA’ları arasında yer alan Anka ile ilk uçuşunun 10. yılında ihracat başarısı yakalandı. Türkiye’nin yerli motorunu kullanması için ilklerin uydu kontrolü Anka, Aksungur gibi çok daha gelişmiş bir uçak için temel oluşturdu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendisleri tarafından tasarımı yapılan ve çok sayıda yerli alt yüklenicinin görev aldığı Anka’nın montajı ve imalatı yapıldı, 16 Temmuz 2010 tarihinde hangardan çıkarıldı ve motoru çalıştırıldı. İlk uçuşunu 30 Aralık 2010 tarihinde yapan Anka, kendi kategorisinde dünyanın en iyi operatif sistemi olma hedefiyle sürekli geliştirildi. Geliştirme sürecindeki en önemli aşamalardan biri uydudan kontrol kabiliyeti kazandırmaktı. Orta irtifa uzun hava kalışlı Anka İHA sistemi, Türkiye’nin uydu özellikli İHA’lar olarak kullanıma sunuldu.

 

Uydu kontrol özelliği ile gündüz ve gece görüş hattının ötesinde otonom uçuş ve seyrüsefer gerçekleştirebilen Anka-S, sınır güvenliği ve terörle mücadele operasyonlarında etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

YURTDIŞINDA SATILACAK

 

TUSAŞ, Anka’nın ilk uçuşunun 10. yılında Anka-S platformunu Tunus’a satarak ilk ihracat başarısına ulaştı. Şirket, Anka’yı başka ülkelere satma girişimlerine devam ediyor.

YEREL MOTOR KURTARILDI

TUSAŞ bugüne kadar güvenlik güçlerine 25 Anka teslim etti ve 75 bin operasyonel uçuş saatine ulaştı. Anka, yüksek teknolojiye sahip faydalı yükleri ile tüm hava keşif, hedef tespit / tespit ve istihbarat görevlerinde kullanılabilir. Yoğun karışma ile zorlu muharebe koşullarında kendini kanıtlayan Anka, yangın ve deprem gibi doğal afetlerde de çalışmalara destek verdi.