Rusya’nın ilk 5. nesil savaş uçağı olan Su-57 ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Seri üretim hattından çıkan ilk Su-57, Rus Ordusu’na teslim edildi. Gizli jetin nereye konuşlandırıldığı belirtilmezken Rob Lee, üretimden çıkan ilk Su-57’nin Karadeniz’de bir şehir olan Krasnodar’daki 3. Karma Hava Alayı’na gönderildiğini iddia etti. Diğer yandan; Su-57 de ilk uçuşunu yaptı.

Rus hava kuvvetleri için ürettiği uçaklarla tanınan Sukhoi firması, ilk 5. nesil savaş uçağını seri üretim hattından çıkardı.

Rus devlet ajansı TASS’ta yer alan habere göre; Seri üretimden çıkan ilk Su-57 savaş uçağı, Rus hava kuvvetlerine teslim edildi. TASS’a konuşan askeri kaynak, “İlk seri üretilen Su-57 hava kuvvetlerine teslim edildi” dedi.

JET HANGİ ÜSSEYE AÇIKLANMADI

Haberde yer alan bilgilere göre; İlk seri üretilen Su-57 uçağı, Rusya’nın Güney Askeri Bölge Komutanlığı’na bağlı bir alaya gönderildi. Ancak subay, alayın adını açıklamadı. Öte yandan paylaşılan görüntülere göre; Su-57 ilk uçuşunu konuşlandırıldığı üsse yaptı.

“KARADENİZ’LE KONUŞULDU” İDDİASI

Rusya’nın savunma politikası üzerine araştırma yapan Rob Lee, Rusya İzvestiya gazetesinin daha önceki bir iddiasını gündeme getirerek, üretimden çıkan ilk Su-57’nin Karadeniz kıyısındaki Krasnodar’daki 3. Karma Hava Alayı’na gönderildiğini iddia etti. .

2021’DE RUS ORDUSUNA KATILACAK 4 UÇAK DAHA

Rostec CEO’su Sergey Chemezov, 7 Aralık’ta ilk seri üretim Su-57’nin 2020’nin sonunda orduya teslim edileceğini duyurdu. TASS’a konuşan askeri kaynak, 2021’de 4 jetin daha orduya katılacağını söyledi.

2024 YILINDA BU SAYI 22’YE ÇIKACAK

Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu, 2024 yılı sonuna kadar 22 Su-57’nin envantere dahil edilmesini beklediklerini söyledi.