Sanatçı Orhan Gencebay’a sosyal paylaşım sitesi Instagram’da “utanç” ifadesiyle hakaretten dava açılan sanık, para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 12. 24 Ocak 2020’de sanığın “hakaret” suçundan cezalandırılmasını talep eden iddianame hazırlandı.

SONUÇ YOK

Sanık soruşturma aşamasında alınan ifadede, “Hesabın kendisine ait olduğu ve soruşturma konusu ‘soruşturma konusu’ olduğu, hakaret değil, ‘Acı çekiyor’ mektubunu yazdığı belirtildi. ‘, dosyanın arabuluculuk işlemleri için Bilişim Suçları Araştırma Bürosu tarafından arabuluculuk bürosuna gönderildiği ancak uzlaşmaya varılamadığı belirtildi.

“PİŞMANIM”

Sanık SS’nin duruşma aşamasında savunmasında Gencebay, şarkılarıyla büyüyen bir kişi olarak hiçbir dış amacı olmadığını belirterek, “Bu paylaşımı anladığı için kendisinden özür dilerim. Pişmanlık duyuyorum, istiyorum” dedi. beraatim. ” ifadeler kullanıldı.

“ALAN TAVSİYE” SUÇU

Gerekçeli kararda, sanık tarafından 15 Eylül 2018 tarihinde şikayette bulunan kişinin hastalığı nedeniyle yapılan bir paylaşıma yapılan yorumun şikayetçiye karşı “bariz hakaret” suçu oluşturduğu ifade edildi. Sanığın 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasının istendiğini vurguladı.

Mahkeme, sanığın söz konusu gönderiyi “Instagram” adlı sosyal paylaşım sitesinde yayınlayarak şikayetçiye hakaret ettiği ve suçlanan suçu bu şekilde işlediği anlaşıldığını belirtti.

CEZADAN FAZLA VEKİL ÜCRETİ

Sanık SS’yi “hakaret” suçundan günde 20 liradan 75 gün olmak üzere 1500 lira adli para cezasına çarptıran ve 20 eşit taksitte ödenmesine hükmeten mahkeme, sanığın geçmiş durumunu dikkate alıyor. daha önce kasıtlı bir suçtan hüküm giymediği için mağdurun zararı tazmin edilmiştir. Kararın açıklanması ertelendi.

Mahkeme de 3 bin 400 lira ödüyor