Türkiye’nin deniz savunmasının en önemli adımlarından biri 2016 yılında atılmış ve dört yıllık çalışma ile finale yükselmiştir. 1 Temmuz 2020, Türkiye’nin en büyük savaş gemisinin limanında kabul testlerine başlayacak TCG Anatolia önümüzdeki yıl denize indirilecek

Türkiye, bugüne kadar ürettiği en büyük TCG gemisi olan Anadolu’ya sahip olan Çok Amaçlı Amfibi Hücum Gemisi olarak adlandırılıyor.

 

Türk Deniz Kuvvetlerinin amiral gemisi olacak geminin yapımına 2016 yılında başlandı. 4 yıldır devam eden çalışmaların 2021 yılında tamamlanması planlanıyor. Türkiye’nin bu hamleleri, dünya kendi savaş gemilerini tasarlayan ve üreten 10 ülkeden biri olacak.

232 METRE UZUNLUK

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışı askeri ve insani yardım kabiliyetlerini artıracak olan TCG Anadolu, 232 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip. 58 metre yüksekliğindeki geminin ağırlığı 30 bin ton olarak ifade ediliyor.

TÜM DENİZLERDE KULLANILABİLİR

Dev geminin farklı boyutlarda 11 güvertesi var. Gemide ayrıca 165 metrekare havuz, 6 adet iniş alanı ve uçuş rampası bulunuyor. Tek tabur ile ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine gerekli muharebe ve destek araçlarını taşıyabilen dev gemi tüm denizlerde kullanılacak.

30 UÇAK TAŞIYABİLİR

Türk donanmasının ihtiyaçları doğrultusunda inşa edilen TCG Anadolu, savaş jeti, helikopter ve İHA gibi 30 uçağı da taşıyabiliyor. Öte yandan taktik sınıftaki insansız hava araçlarının gemiden dikey iniş ve kalkış yapmadan kalkması mümkün olacak.

Çalışmanın bu bölümünde iki senaryo ortaya çıkıyor.

İlk senaryo, TB-2 Bayraktar ve ANKA gibi platformlara göre daha hafif sınıf İHA’ların üretimini ve kullanımını, ikinci senaryoda ise TCG Anadolu pistinde yapılacak değişikliklerle İHA ve SİHA’ların havalanmasını sağlıyor.

3 SAVAŞ OPERASYON MERKEZİ

Ayrıca TCG, Anadolu havuzunda taşıyacağı iniş araçları ile operasyonlara katılabilecek. Gemide biri NATO’ya tahsis edilebilecek 3 savaş harekat merkezi olacak. Yüzer kışlalarda en az 223 personelin çalışabileceği tahmin edilmektedir. Ulusal imkanlarla geliştirilen ve platformların kalbi olarak da nitelendirilen Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi, TCG Anadolu’da da kullanılacak.

Geminin bir diğer önemli özelliği de en az 30 yatak kapasiteli askeri hastane, ameliyathane, röntgen cihazları, enfeksiyon odaları, yoğun bakım, yanık ve diş tedavi üniteleri olmasıdır. Böylelikle gemi gerektiğinde bine yakın kişiye tıbbi destek verebilecek ve insani yardım operasyonlarında bir “hastane gemisi” olarak hizmet verebilecek.

Gemi, Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nun yanı sıra Ege Denizi, Karadeniz ve Akdeniz’de de faaliyet gösterebilecek.

LİMAN KABUL TESTLERİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen TCG Anadolu, ilk olarak Mayıs 2019’da yüzdürüldü ve sevk sisteminin montajı için havuza alındı. Ana sevk ve sevk sistemi entegrasyonunun bu yıl Şubat ayında tamamlanmasının ardından gemi tekrar yüzdürüldü ve 1 Temmuz 2020’de Liman Kabul Testleri başladı.

2021’DE DENİZ OLACAK

Komuta kontrol, iletişim, bilgisayar, istihbarat ve silah sistemlerinin milli olarak geliştirildiği TCG Anadolu’nun 2021 yılında denize indirilmesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda göreve başlaması planlanıyor. Bu hedef doğrultusunda geminin yapımında gece gündüz 24 saat bin kişi çalışıyor.

“ ÜSTÜNLÜK ŞOKLAMA ”

Birçok üstün özelliğe sahip olan TCG Anadolu, yabancı basının da ilgisini çekti. Türkiye’nin ilk savaş gemisi olan American Forbes dergisinin geçtiğimiz ay yayınladığı sayının, TCG Anatolia makalesine bakan, Türk donanmasının özellikle savaş gemisi niteliğindeki “etkileyici” yazısının denizaşırı operasyonları daha da güçlendirdiği ifade edildi.

Türk donanmasının amiral gemisi TCG Anadolu ise Amerikan Forbes dergisinin yanı sıra Yunan basınında da büyük yankı uyandırdı.

Ülkede yayınlanan bir makalede, Türkiye’nin ilk savaş gemisi sıralandı ve “Şok etme kuralı” ifadelerine ait özellikler kullanıldı.

Doğu Akdeniz’deki gerginlik TCG Anadolu’nun önemini bir kez daha ortaya koyarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdiden yeni uçak gemilerinin müjdesini verdi.