Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan yeni tip corona virüsünü tartışmak için üye ülkeleri toplantıya çağırdı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan yeni ve daha bulaşıcı Covid-19 tipine karşı mücadele ve önlemleri tartışmak için yarın üye ülkelere bir toplantı çağrısında bulundu. Toplantının üye ülkeler arasında bilgi paylaşımına yardımcı olmak amacıyla yapıldığı belirtildi.

SEYAHAT İÇİN SINIRLAMA KARARI

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Covid-19’un yeni türü hakkındaki sosyal medya hesabında, “Daha iyi bilgiye sahip olana kadar seyahati sınırlamak akıllıca olacaktır. Temel ürünler için tedarik zincirleri ve temel seyahat mümkün kalmalıdır” dedi. .

YENİ AŞI TÜRLERİNİ ETKİLEYECEK Mİ?

DSÖ tarafından dün yapılan açıklamada İngiltere’ye getirilen seyahat kısıtlamalarına atıfta bulunarak gıda, ilaç ve yakıt gibi temel ihtiyaçlar için kargo taşımacılığına öncelik verilmesi ve kolaylaştırılması gerektiği belirtildi. DSÖ, yeni türün aşıların etkinliğini etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek için henüz yeterli bilgi olmadığını belirtti.

Öte yandan DSÖ, dün yeni türe karşı paniğe gerek olmadığını, bu mutasyonun virüsün evriminin bir parçası olduğunu belirterek, yeni türleri tanımladığı için İngiltere’yi övdü.