Varışta Kovid-19 mutasyona uğrayarak Birleşik Krallık’ta daha bulaşıcı hale geldi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke adaya uçuşları durdurdu. Avrupa Birliği acil toplantı kararı alırken en sert önlem Suudi Arabistan’dan geldi. Mutasyona uğramış türler Danimarka, Hollanda, Avustralya, Belçika ve İskoçya’dan sonra İtalya’ya yayıldı. Öte yandan mutasyona uğramış Kovid-19’un adının “SARS-CoV-2 VUI 202012/01” olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde Avam Kamarası’nda bir açıklama yapan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Kovid-19’un mutasyona uğradığını açıklayarak, bu yeni türün çok daha hızlı yayıldığını gördüklerini belirtti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da yeni tip Kovid-19’un yüzde 70’e varan oranda daha bulaşıcı olduğunu duyurdu.

YENİ MUTASYON AŞISI NASIL ETKİLECEK?

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Avrupa Birliği (AB) uzmanlarının, mevcut Kovid-19 aşılarının İngiltere’de tespit edilen yeni Kovid-19 mutasyonuna karşı etkili olacağına inandıklarını söyledi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, bu yeni türün aşılara direneceğine dair bir kanıt olmadığını da belirtti.

ÜLKELER İNGİLTERE’YE UÇUŞ YASAĞI GETİRİYOR

Adada, Türkiye, Almanya, Romanya, Kuveyt, Fransa, Fas, İsrail, Rusya, Suudi Arabistan, Hollanda, Hindistan, Avusturya, İrlanda, Kanada, Polonya, Belçika, İtalya, Finlandiya, Ürdün, Bosna’da virüsün mutasyonundan sonra adada ve Hersek ve Çin’in özerk bölgesi Hong Kong, İngiltere’ye uçuşları bir süre askıya aldı.

Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’ya uçuşları geçici olarak durdurma kararı aldı. Ayrıca tüm yolcuların test edileceği ve halen seferde olan uçuşlarda karantina kurallarının uygulanacağı açıklandı.

RIYADH YÖNETİMİ ÜLKEYİ KAPATTI

Suudi Arabistan, tüm uluslararası uçuşları bir hafta süreyle askıya aldığını açıkladı. Bu sürenin bir hafta daha uzatılabileceği belirtiliyor.

Umman hava, deniz ve kara sınırlarını kapatmaya karar verdi

AB’DEN ACİL TOPLANTI KARARI

Öte yandan Avrupa Birliği (AB), mutasyon sonrası alınması öngörülen yeni önlemleri görüşmek üzere acilen toplanma kararı aldı.

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi tarafından yayınlanan raporda, mutasyona uğramış Kovid-19’un şimdilik “SARS-CoV-2 VUI 202012/01” olarak adlandırıldığı belirtildi.