Türkiye cep telefonu pazarının iki aktif oyuncusu Türkiye’de üretime başlıyor. Çinli cep telefonu üreticisi Oppo, yeni yılın ilk ayında İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. Yatırımın büyüklüğü 50 milyon dolara yaklaşıyor. Türkiye’de üretime hazırlanan bir diğer üretici ise Samsung alt yüklenicisi aracılığıyla ilk etapta üretime başlamayı hedefliyor

Türkiye, cep telefonu alanında iki iddialı üretim yatırımına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bloomberg HT’nin üç bilgi kaynağına göre, iki uluslararası cep telefonu şirketi Oppo ve Samsung Türkiye’de üretime başlıyor.

Çinli Oppo Türkiye’den kısa süre önce önümüzdeki ay cep telefonunda üretime başlamayı hedefliyor. Bloomberg HT’nin bölgeye kurulacak Türkiye’nin tamamı İstanbul ve Kocaeli üretim tesislerinde yer alacağına dair üç bilgi kaynağına göre montajı yapılacak.

Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak olan tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi. Bazı modeller Avrupa pazarına ilk ihracatını yapacak olurken, Oppo’nun Türkiye’de üretmeyi planladığı belirtildi. 2004 yılında Çin’in Dongguang şehrinde kurulan ve dünya çapında 40.000’den fazla çalışanı olan Oppo, 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

SAMSUNG, ALT YÜKLENİCİ İLE ÜRETİLECEKTİR

Bu arada Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung da Türkiye’de planlanan üretimin olduğunu öğrendi. Buna göre Samsung, üretimi ilk etapta İstanbul’da kurulu bir alt yüklenici ile yapacak. Üretimin ağırlıklı olarak montaj olacağı belirtildi.

Dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung, 1938’de Lee Byung-chul tarafından sadece 30.000 won veya 27 $ ile Kore’de kuruldu. Bugün dünyanın ikinci büyük üreticisi olan Samsung Electronics, en yüksek akıllı telefon kar payını elde ettiğini açıkladı. 2020’nin üçüncü çeyreği için açıklanan sonuçlarda son 6 yıl.

RESMİ GAZETE’DE TEŞVİK DÜZENLEMESİ SON HAFTA İÇİNDE YAYINLANDI

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanan teşvik yönetmeliğinde cep telefonu üretimi ile ilgili detaylara yer verildi.

Teşvik mevzuatında Cumhurbaşkanlığı kararıyla değişiklik yapılarak 31 Ağustos 2021 tarihine kadar gümrük vergilerinin ödenmesi kaydıyla teşvik belgeli yatırımlar kapsamında cep telefonu üretiminde kullanılan parça ve parçaların ithalatı açılmıştır. .

Karara eklenen geçici maddede şu ifadelere yer verildi: “Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, uyumlu olmak kaydıyla elemanlı baskılı devre kartı (PCBA) üretiminden başlayarak cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için cep telefonu üretiminde kullanılan üretim kapasitesi ile yarı demonte halde (SKD) parçalar ve parçalar 31 Ağustos 2021 tarihine kadar gümrük vergisi muafiyeti olmaksızın ithal edilebilmektedir. “