İngiltere Başbakanı Johnson, ülkede daha hızlı yayılan bir Kovid-19 türünün ortaya çıkması konusunda yeni kısıtlama kararları aldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede görülen yeni tip bir koronavirüsün (Kovid-19) daha hızlı yayılabileceği ve vakalarda artışa yol açabileceği doğrulandıktan sonra alınacak acil önlemleri görüşmek üzere kabine üyeleriyle bir araya geldi.

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Johnson, alınan önlemlere rağmen virüsün Londra ve çevresinde yayıldığını kaydetti.

YENİ SPREAD YÜZDE 70 DAHA HIZLI YAYILIYOR
Başbakan Johnson, yeni türün daha ölümcül olduğuna dair bir bilgi bulunmamakla birlikte, yeni bir türden kaynaklandığı belirlendiğini ve diğer türlere göre yüzde 70 daha hızlı yayıldığını bildirdi.

AŞI ETKİLİ OLACAK
Aşıların bu türe karşı daha az etkili olabileceğine dair veri bulunmadığını belirten Johnson, bu konudaki araştırmaların Dünya Sağlık Örgütü’ne iletildiğini söyledi.

YENİ KARARLAR
Johnson, yeni tip nedeniyle bazı önlemler almak zorunda kaldıklarını, bugüne kadar en geniş kısıtlamaların uygulandığı başkent Londra ile İngiltere’nin doğu ve güneydoğusunun önlemlerin daha da sıkılaştırıldığı 4. aşamaya alınacağını açıkladı. .

Johnson, yeni önlemlerin yarından itibaren geçerli olacağını belirterek, şu anda restoran ve barların kapalı olduğu bu yerlerde temel ürünlerin satılmadığı tüm mağaza, spor salonu ve kuaförlerin de kapalı olacağını, halkın kalmasının isteneceğini belirtti. istisnai durumlar dışında evde.

Johnson, geçen Noel’de 5 günlük gevşeme kararını uygulamayacaklarını belirterek, “Noel konusunu yeniden ele almalıyız” dedi.

4. aşama kısıtlamaları altındaki bölgelerdeki insanların Noel’de diğer hane üyeleriyle bir araya gelmemesi gerektiğini vurgulayan Johnson, bu alanların dışındaki kişilerin ilki yerine yalnızca Noel Günü’nde en fazla 2 ayrı hane üyesiyle görüşmesine izin verileceğini açıkladı. 5 gün.

Johnson, “Bu yıl Noel farklı, çok farklı olacak, ancak gerçekçi olmalıyız,” diyen Johnson, “bilimsel verilerin değişimini”, en son yaptığı açıklamadan geri adım atmasının nedenini “bilimsel verilerin değişmesine” bağladı. Noel’de kısıtlamaların gevşetileceği hafta.

İNGİLTERE CORONA MASA

Öte yandan ülkede son 24 saatte 27 bin 52 yeni vaka ve 534 ölüm kaydedildi.