ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararında, iki ülke ile ilgili ayrıntılar ve Bakan Mike Pompeo’nun telefon görüşmesini gerçekleştiren Mevlüt Çavuşoğlu açıklandı.

ABD, Rusya’nın S-400 füze savunma sistemi alması nedeniyle aldığı kararın ardından Türkiye’nin yaptırımları ve Çavuşoğlu muadili ile CAATS yaptırımları hakkında telefon görüşmesi yaptı.

İkilinin yaptırımdan sonraki ilk teması ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Cale Brown tarafından yazılı bir açıklamayla iletildi.

Pompeo ile görüşen Çavuşoğlu, “Türkiye’nin S-400 Amerikan personel satın alması ve Rus askeri teknolojisinin güvenliğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin güvenliğini ve savunma sanayine aşina olduğunu” söyledi.

“HEDEFİMİZ RUSYA”

Pompeo görüşmelerinde, Rusya tarafından gelirin önemli ölçüde hedefe yaptırımları, erişimin ve etkinin edinimi ve Türkiye veya herhangi bir ABD müttefiki veya ortağının askeri kabiliyetini veya savaşa hazır olma seviyesi ulaşıma zarar verme niyetini engellemek olduğunu vurguladı.

“NATO İLE UYUMLU SİLAHLARI EDİNİN”

Açıklamada, “Bakan Pompeo da Türkiye, S-400 konusuna dayalı olarak uzun yıllardır savunma sektöründeki işbirliğimizi sürekli çözen ve NATO uyumlu silahların satın alınması için NATO yükümlülüklerini yeniden ithaf etmeye çağırdı” ifadesi kullanıldı.