Karagümrük-Galatasaray maçında hakeme yaptığı itirazlar sonucu kırmızı kart gören ve ardından Mustafa Öğretmenoğlu’na hakaret eden Fatih Terim’in 4 ile 6 maç arasında cezalandırılması bekleniyor.

Süper Lig’in 13. haftasının açılış maçında deplasmanda Fatih Karagümrük ile forma giyen Galatasaray, hem maçı hem de Fatih Terim’i kaybetti.

“BELÇİ BİLE  OLAMAZSIN”

Tribüne direkt kırmızı kart gören 68 Öndeki antrenörün hakem Mustafa Öğretmenoğlu’na “Futbol bilmiyorsun. Bana Fatih Hoca’yı akşam attığımı söyle. Muhafız bile olamazsın” dediği duyuldu.

Bu sözler üzerine disiplin talimatları bozularak maç sonunda tecrübeli bir teknik adam ağır cezalar verilebilir.

Kurallar gereği sahaya ve yedek kulübesine girmesi yasak olan Terim büyük bir risk aldı.

EN AZ 6 MAÇTA CEZA ALINABİLİR

Futbol Disiplin Yönetmeliğine göre, ihtiyati tedbirlere uymayan görevliler en az 4 maçla cezalandırılır. Bu durumda Fatih Terim’in en az 6 maçı gündemde.

YUSUF ŞİMŞEK 7 MAÇ CEZASI ALDI

2015 yılında Antalyaspor’un başkanı Yusuf Şimşek, Antalyaspor-Kasımpaşa maçında soya ceza koridorunda yer alan ve maç hakemine hakaret ettiği gerekçesiyle 7 maç ve 46 bin TL para cezası aldı.

İŞTE BU TALİMAT

İlgili Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Yönergesi ise:

MADDE 41 – SALDIRI, YALITIM, TEHDİT VE KİŞİSEL HAKLARA ATIŞ

Yetkililere ve diğer kişilere 2 ila 5; Eylemlerin maç görevlilerine yöneltilmesi durumunda, yarışma soyunma odası ve yedek kulübesinin 3’ten 7’ye yasaklanması veya 21 ila 50 günlük haklardan mahrum bırakma cezası. Bu maddede belirtilen erkeklere, soyunma odası ve oturma sırasına ilişkin cezalar ile haklardan mahrum bırakma cezasına çevrilemez.

ADDE 50 – CEZA VE TEDBİRLERE UYUMSUZLUK

Ceza ve idari tedbir kararlarının infaz rejimine uymayanlar veya bu tür ihlallere herhangi bir şekilde iştirak edenlerin 4 ile 12 arasında soyunma odası ve sırasına girmesi veya 30 ila 90 gün ile 33.000 arasında haktan mahrum bırakılması yasaktır. – Süper Lig için TL. 65.000.-TL’ye kadar para cezası verilir.