Son dakikada … Sebahattin Bayram’ın tutuklanmasına Dışişleri Bakanlığı’nın sert tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, “Rodos Başkonsolosluğumuzun sözleşmeli sekreteri Sebahattin Bayram’ın Yunan makamlarınca casusluk suçlamalarıyla ilgili soruşturma kapsamında tutuklanmasını kınıyoruz” dedi. açıklamada bulundu. Açıklamada, “Yunanlı yetkililer, Türkiye ile gerginlik ilişkilerini geliştirmek isteyen çevreler oluşturduğu soruşturmada değerlendirildi, gerekli önlemler alınacak, çalışanlarımızın haklarının korunması için gerekli adımlar atılacak.” Söylendi.
Bakanlığın açıklaması şöyle:

<< Rodos Başkonsolosluğu sözleşme sekreteri Sebahattin Bayram’ın, gemileri casusluk ile fotoğraflamak suçundan Yunan makamlarınca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmasını kınıyoruz.

Yunanistan vatandaşlarımızın tutuklanmasına yol açan süreçte, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki Konsolosluk İlişkileri ile ilgili Viyana Sözleşmesi hükümleri ile özgürlük ve güvenlik hakkının yanı sıra özel hayata ve aile hayatına saygıyı ihlal etti.

Masumiyet karinesini ihlal eden ve çalışanlarımızı ve ailelerini hedef alan olayla ilgili Yunan medyası yayınları ile Yunanistan’daki temsilcilerimiz ve çalışanlarımız da endişe kaynağıdır.

Yunan yetkililer, Türkiye ile gergin ilişkileri geliştirmek isteyen, gerekli önlemleri alan, çalışanlarımızın haklarını korumak için gerekli adımları atacak olan soruşturma konusunda yerleşik çevreleri değerlendirdi. “