Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmasıyla bankalar da mevduat faizlerini artırdı. Bazı bankalar yüzde 17’ye kadar faiz vermeye başladı.

Merkez Bankası, sıkılaştırma adımlarına kararlılıkla devam ediyor. Mevduat bankaları Merkez Bankası’nı takip ederek politika faizini artırdı. Yüzde 17’ye kadar faiz vermeye başlayan bankalar var.

Merkez Bankası’nın 24 Aralık 2020’de açıklayacağı yeni faiz kararı öncesinde bankalar da mevduatlarını artırmaya çalışıyor.

Genel olarak Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra bir hafta süreyle mevduat faizlerini değiştiren bankalara dikkat edilmelidir. Parasını vadeli mevduata yatıranlar, vade tarihlerini Merkez Bankası politika faizinin ilan edileceği tarihe göre ayarlayanlar kazançlarını artırmaktadır.

İLGİ DİKKATİNE HOŞ GELDİNİZ

Bazı bankalar ilk ayda yüksek faiz ödüyor, kalan aylarda faizleri düşürüyor. Hoşgeldin Faizi olarak bilinen uygulamanın bir sonucu olarak, birçok kişi düşük faize yönlendirildiği için ikinci aydan itibaren para kaybedebilir. En yüksek faiz oranlarına sahip bankaları seçmek her zaman sizin yararınıza olacaktır.

DURDURMA AVANTAJI MART AYINA KADAR UZATILDI

Mevduat faizinden;

Vadesiz ve ihbar hesapları ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli mevduatlardaki oran yüzde 5,

1 yıla kadar (1 yıl dahil) vade hesaplarında yüzde 12 oranı yüzde 3,

Vadesi 1 yıldan uzun olan hesaplar için yüzde 10 olan stopaj oranı yüzde 0’a indirildi,

Yüzde 0 stopaj uygulaması enflasyon oranına ve 1 yıldan uzun vadeye bağlı olarak değişken faizli hesaplar için aynı kaldı.

KATILIM BANKALARINDA AYRICA DURDURMA DÜŞTÜ

Yapılan düzenlemeye katılım bankaları da dahil edildi.

Katılım bankalarında vadesiz, bildirimli ve özel cari hesaplarda ve 6 aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 15 yerine yüzde 5,

1 yıla kadar vade hesaplarında yüzde 12 yerine yüzde 3,

1 yıldan uzun vadeli hesaplara yüzde 10 yerine yüzde 0 stopaj uygulanacaktır.