Coronavirus Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çalışkan Deniz, 23 Aralık Çarşamba günü Türkiye’de toplu aşılamaya başlayacağını söyledi. Çalışkan, günde 1 milyon kişiye aşı yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Deniz Çalışkan, Çin’den satın alınan Sinovac aşısının, sağlık profesyonellerinden başlayarak 23 Aralık Çarşamba günü başlayacağını söyledi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Deniz Çalışkan, koronavirüs aşısının bu kadar kısa sürede üretilmesinin pandeminin sona ermesinde çok ciddi bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çalışkan, aşının tek çözüm olmadığını söylüyor; Ancak aşı ile sosyal bağışıklık seviyesinin yüzde 60’ın üzerine çıkabileceğini ve normal yaşama biraz daha erken dönebileceğini kaydetti.

“ANAHTAR PERSONEL HARİÇ TUTULACAK”

Prof.Dr. Çalışkan, Çin menşeli aşının Türkiye’deki sağlık çalışanlarına öncelikli olarak uygulanacağını belirterek, “65 yaş ve sonrasında yandaş hastalıklar aşılanacak. Ardından öğretmenimiz anahtar personel ‘diyoruz, önemseyenler, yüksek meslek gruplarında çalışma teması bireyler Sosyal bağışıklığın yüzde 60’a çıkarılması için 120 milyondan fazla aşı ihtiyacına dikkat çeken çalışan, “Bunu başarırsak şunu düşünüyoruz Öğretmenlerimiz aşı olduktan sonra önümüzdeki dönemde okul açmak mümkün olacak. Pek çok tıbbi soruna yol açtığını görüyoruz. “Dedi.

“AŞI TAKİP SİSTEMİMİZ SON DERECE İYİ”

Aşılama planının il sağlık müdürlükleri tarafından yapılacağını belirten Prof. Dr. Çalışkan, “Her ilde sağlık personelinin aşılanmasına öncelik verilecek. Önümüzdeki haftadan itibaren hızla aşı yeni yıl, aile hekimleri 65 yaş üstü vatandaşlarımıza, Aşılarımıza ek hastalıkları olan vatandaşlarımızı davet ederek aşılamaya başlayacağız Aşı hizmetlerinde Türkiye olarak çok güçlü bir ülkeyiz Aşı Takip sistemimiz son derece iyi çalıştığı için ilgili genel müdürlüğümüz ve halk sağlığı genel müdürlüğümüz çalışmalarını tamamlamışlardır. aşılarımızı yeni yılın ilk ayında herhangi bir kafa karışıklığına neden olmadan günde 1 milyondan fazla kişiye çok hızlı bir şekilde ulaştırabiliyoruz. Aşılar hızlı bir şekilde yapılacak “dedi.

“YERLİ AŞI NİSAN’DA ÜRETİLECEK”

Prof.Dr. Çalışkan, “Özellikle kış döneminde kısa sürede en az 100-120 milyon doz aşı sağlamamız gerekiyor. Bu nedenle aşı temini konusunda bakanlığımız da farklı seçenekleri tartıştı. Ama Yerel aşı üretiminin nisan ayında gerçekleşeceği düşünülüyor. “Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyacağız.”

BAKAN KOCA: ÖNEMLİ YAN ETKİ YOK

Bu arada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu verilerinde yer alan koronavirüs verilerine dayanarak, Coronavac’ın güvenilirliği hakkında elde edilen bilgilerin yanında Çin merkezli Sinovac firmaları tarafından inaktif Kovid-19 aşısı üretiliyor, Türkiye de Faz III denemelerini kayda değer bir olumsuz etki açıklanmadı.