Tunus Savunma Bakanlığı, ANKA-S İHA’yı satın almak için TAI ile sözleşme imzaladı. Anlaşma, 3 ANKA-S İHA’nın ve 3 yer kontrol istasyonunun teslimatını ve 52 Tunus Hava Kuvvetleri personelinin eğitimini kapsıyor. İhracatın 80 milyon dolar olduğu belirtildi.

İHA ve sihai Türkiye tarafından düzenlenen askeri operasyonlarda adından söz ettiren, Tunus ve ardından Katar ve Ukrayna satışlarını gerçekleştirecek.Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarihinde ilk defa milli ve yerli tasarım insansız hava aracı ANKA-S ihracatına imza attı .

ANKA-S TUNUS’A İHRACAT

2019 yılında başlayan ve mutabık kalınan görüşmeler neticesinde Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığına 3 ANKA-S İHA ve 3 Yer Kontrol Sistemi sağlanacak. 2017 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdiği kaydedildi.türkiye İHA’nın ardından envantere girdi.

ANKA-S ÖZELLİKLERİ

ANKA-S uçağının en önemli özelliklerinden biri, görüş hattı mesafesi sınırlamalarını ortadan kaldıracak uydu üzerinden kontrol kabiliyetidir. ANKA-S sisteminin geliştirme çalışmalarının tamamlanmasıyla sisteme birçok operasyonel özellik eklenmiştir.

EN ZORLU KOŞULLAR İÇİN TASARLANDI

Uçağın çevre şartlarına (sıcaklık, nem, yağmur vb.) Direnci artırılırken, iniş ve kalkış rüzgar limitleri sınıfının en zorlu şartlarına göre tasarlandı. . ANKA-S’deki telsiz ve ağ iletişim sistemleri ulusal şifreli sistemler ile korunurken, şifreleme yöntemleriyle verilerin düşmana veya istenmeyen ellere geçmesini önlemek için önlemler alınmıştır.

DÜŞÜK IŞIK KAMERA, LAZER İŞARETLEYİCİ

Ulusal olarak geliştirilmiş full HD çözünürlüklü gündüz ve gece kameraları, düşük ışıklı kameralar, lazer işaretçi ve lazer telemetre sistemlerinden oluşan keşif gözetleme sistemi de ANKA-S sistemi ile ilk kez çalışacak. Uzaktan görüş terminallerinin geliştirilmesi ile birliklerin rahatlıkla taşıyabileceği 10 kilogramın altında görüntü alımı sağlayan terminaller sayesinde gerçek zamanlı olarak 50 kilometreye kadar yük görüntüleri elde edilebilmektedir.

GPS KAYIPLARI VE KARIŞIMLARI İÇİN ÖNLEM

ANKA-S uçaklarında, GPS sisteminden bağımsız olarak radar ile iniş ve kalkış yapabilme özelliğine ek olarak, konum verisi üreten kritik cihazlara lazer “konum düzeltme” eklenmiş, GPS kayıplarını ve kafa karışıklığını önlemek için önlemler alınmıştır. uçuş sırasında meydana gelebilir. bitti.