Türkiye’nin ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400, test aşamasının tamamlanmasının ardından yapılacak veda töreni ile önümüzdeki günlerde Ankara’da TUSAŞ’a gidecek.

Tören alanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla TEI’nin ürettiği ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400’ün testi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın video konferansının ardından teslim töreni yapıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar. TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’in katılımıyla düzenlenen törenle Ankara’da TUSAŞ’a hareket edeceğini söyledi.

“TUSAŞ HEMEN GÖKBEY HELİKOPTERİNE ENTEGRE OLACAK”

Genel Müdür Akşit, basın mensuplarına çeşitli açıklamalarda bulundu. Akşit, motorun TUSAŞ’a gönderildikten sonra yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk helikopter olan Gökbey’e monte edileceğini belirterek, bu durumun hafife alınmaması gerektiğini ve sadece bunun montajı için büyük bir bütçe ayrıldığını söyledi. motor. Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, “Bu gerçekten ilk motor, onu göndereceğiz. TUSAŞ, Gökbey helikopterine entegrasyon sürecini hemen başlatacak. Bunu da küçümsemeyin, projenin sadece uygun entegrasyon için 80 milyon dolarlık bir bütçesi var. Çünkü muazzam yüksek güçlerle uğraşıyorsun. Motor yüklendiğinde üstyapıyı bile uzatır. Hepsi birlikte incelenmeli ve analiz edilmelidir. İletişim sağlanmalıdır. Dinamik sistemlerin birbirleri ile etkileşimlerini analiz etmek gerekir. Bu ciddi bir iş. Bunlarda aylar, bazen yıllar alır. TUSAŞ bunu yaparken biz de bu motordan arka arkaya üretime başladık. ” O konuştu.

“MOTORUN İKİZ KARDEŞİNİN İMALATI BİTMEK ÜZERE”

İkinci motorun yakında biteceğini ve önümüzdeki iki hafta içinde test aşamasına geleceğini belirten Akşit, seri üretime ilişkin şu bilgileri paylaştı;
“Şu anda bu motorun ikiz kardeşinin üretimi bitmek üzere. Aynı şekilde iki hafta sonra teste hazır olacak. Yaklaşık 1.5-2 ay sonra üçüncü kardeş geliyor. Ondan sonra, Önümüzdeki 2 ayda dördüncüsü geliyor birbiri ardına geliyor, seri üretim olarak kabul etmiyoruz seri imalat sertifikasını aldıktan sonra teslim edilen ilk motor bu motora TAI’yi entegre ederken biz de yapacağız diğer motorlarda titiz olgunlaşma testleri. Meydana gelebilecek olumsuzlukları test edeceğiz.Bu olgunlaşma testleri olarak adlandırıyoruz, 1-1.5 yıl sürecek.Maturasyon testleri tamamlandıktan sonra sertifikasyon süreci başlıyor.Sertifikasyon süreci bürokratik, önemli Devam ediyor, onları sıkıştırmayı ve önümüzdeki 3 yıl içinde her şeyi bitirmeyi hedefliyoruz. Planlıyoruz. Aslında ilk motorumuzu teslim ediyoruz, ancak sertifikalı değil, çok sayıda test olacak. “