Erdoğan ve Aliyev’in de katıldığı törende Ermeni ordusunun araçları sergilendi.

Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını kurtarmak için başkent Bakü’deki Azadlık Meydanı’nda Zafer Geçidi düzenlendi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende birer konuşma yaptı.

ERMENİ ORDUSUNUN ARAÇLARI SERGİLENDİ

Konuşmaların ardından asker ve askeri araçların geçişine başlandı. Törende Azerbaycan ordusunun Ermenistan ordusundan ele geçirdiği zırhlı araçlar da hazır bulundu.

TÜRK ASKERİ TÖRENİ

Azerbaycan askerlerinin yanı sıra Türk komando birlikleri de geçit törenindeydi. Erdoğan ve Aliyev askerlerin geçişini izledi.

GÖSTERİLEN İHA VE SİHA’lar

Başkentin ünlü Özgürlük Meydanı’ndaki törene Bayraktar İHA ve SİHA’lar da katıldı.

Azerbaycan ordusunun helikopterleri ve savaş uçakları uçtu. Öte yandan gösteri uçakları adeta gökyüzünü süsledi.

ALİYEV VE ERDOĞAN’DAN MESAJLAR

İlham Aliyev törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki operasyonlarına verdiği desteği vurgulayarak, Erdoğan’ın kurtardığı Azerbaycan’ın toprak işgalini kurtardığını ancak bunun kavgayı bitirmek anlamına gelmediğini kaydetti.

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda Ermenistan, 5 şehir merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılmasının ardından yenilgiyi kabul etti ve işgal altındaki Ağdam, Laçin ve Kelbecer illerini boşaltma sözü veren bir anlaşma imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak Azerbaycan’ın üçüncü Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in dün akşam programa katılmak için geldiği Bakü’de mezarının bulunduğu Fahri Hıyaban Devlet Mezarlığı’nı ziyaret etti.

Erdoğan ve Aliyev anma kitabını burada imzaladıktan sonra tören alanına geçti.