Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, maskenin kapalı ortamlarda 4 saat ve üzeri korumasını kaybettiğini belirterek, “İçeride Covid-19 hastası varsa ve kapı ve pencere kapalı, 4 saat maskede olsanız bile virüs yüzde 100 enfekte oluyor. ”

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof.Dr.Recep Tekin, kış aylarının başlamasıyla birlikte hastalıkların arttığını ve daha fazla zaman geçirildikçe virüs bulaşma riskinin yüksek olduğunu söyledi. kapalı ortamlar.

Kış aylarının virüsün sevdiği aylar olduğunu belirten Prof. Dr. Tekin, “Bağışıklık sistemimiz zayıflıyor ve kapalı ortamlarda daha çok vakit geçiriyoruz. Covid-19 vakası kapalı, kapı ve pencere kapalıysa. O ortamda 4 saat kaldığınızda maske içinde olsanız bile yüzde 100 kontamine oluyor. “Harcama yapmamak için halkımızın bazı kesimleri bunu dikkate almayabilir” dedi. kahvehane ve lokanta gibi yerlerde zaman geçirmek ve kirlenmeyi önlemek.

“BU SORUNA KESİN ÖNLEMLER UYGULANMALIDIR”

Kapalı ortamda kaçak olarak devam eden işyerlerine katı tedbirler verilmesi gerektiğini vurgulayan Recep Tekin, şunları söyledi:

“Siz tüm önlemlerinizi alırken, o insanlar virüsü topluma bulaştırıyorlar. Kapalı ortamlar bizim için en büyük risk. Kapalı ortamlarda ne kadar çok zaman geçirirseniz, maskesi açık olsa bile virüsü o kadar çok bulaştırıyorsunuz. Bu konuda tedbirler alınması gerekiyor.Kahve, restoran gibi yerlerde hukuka aykırı olarak Hizmet veriliyorsa ciddi yaptırımlar uygulanmalı.Bakanlık ve valilik de bu konuda ciddi yaptırımlar uyguluyor. Önlem olarak, insanlar kafelere gidip nargile içiyorlar Virüsü oraya götürüyorlar ve topluma yayıyorlar.İç ortamların riskli olduğunu bilmek gerekiyor.Kaske taksanız bile, 4 saatini kapalı alanda geçirseniz, o ortamdaki herkese bulaşır. “