Ermenistan’ın kara operasyonlarında ele geçirdiği Milli Savunma Bakanı akarları, Türkiye’nin silah sistemlerine vurgu yaptı.

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’ı 28 yıl işgal eden Ermenistan’ı sahada mağlup etti ve bu başarıyı masada yaptığı anlaşma ile taçlandırdı.

İşgal altındaki topraklar 44 gün içinde yeniden ele geçirilirken, Azeriler terk etmek zorunda kaldıkları topraklara dönmekten mutluluk duyuyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Eskişehir’de düzenlenen “İlk Milli Helikopter Motorumuz TEI-TS1400 Teslimatı ve Tasarım Merkezi Açılış Töreni’nde konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan ordusunun harekatını anlattı.

“YERLİ VE MİLLİ SİLAH SİSTEMLERİMİZİN KATKISIYLA …”

“Türk yapımı silah sistemlerinin etkinliği, Azerbaycanlı kardeşlerimizin anavatanlarını işgalden kurtarma mücadelesinde de açıkça görülmüştür. Kahraman Azerbaycan ordusu, ‘Tek Vatan Harekatı’nı büyük bir başarı ile gerçekleştirmiş, yerel ve 30 yıldır devam eden Ermenistan işgalinden Karabağ’ın milli silahları. Bugün yerli ve milli silah sistemlerimizin harekât sürecindeki belirleyici etkileri tartışılmakta ve dikkatle takip edilmektedir. ”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin iç ve sınır ötesi operasyonlardaki başarısında, Doğu Akdeniz ve Ege’de hak, menfaat ve menfaatlerin belirlenmesi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin birçok coğrafyada üstlendiği görevlerin başarıyla yerine getirilmesinde Dünya, yerli ve milli imkânlarla üretilen silah sistemlerinin katkısının büyük olduğunu vurgulayan Akar, şunları söyledi:

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 şehir merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılmasının ardından Ermenistan yenilgiyi kabul ederek işgal ettiği Ağdam, Laçin ve Kelbecer illerini boşaltma sözü veren bir anlaşma imzaladı.

“MİLLETİN GURURU OLDU”

Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliği, teşviki ve desteği ile çıkılan yolda, savunma sanayinin her alanında olduğu gibi havacılık sektöründe de önemli adımlar atıldığını ve büyük başarılar elde edildiğini ifade etti.

Havacılık ve havacılık sektöründe Türkiye’nin lider şirketi ve TSK’nın TUSAŞ ile buluşması gerektiğini özellikle son yıllarda kaydedilen ilerlemeye işaret eden Akar, diğer yerli savunma sanayi ile dünyanın en büyük 100 savunma firması arasında yer aldığını vurguladı.

“GÖKBEY’İN SERİ ÜRETİMİNİ HEYECANLIYORUZ”

Geçtiğimiz yıl TEI’yi ziyaret ettiğini ve yerli ve milli helikopter motorunun ilk testlerinin başarıyla geçtiğine şahit olduğunu hatırlatan Akar, “Aradan geçen süreçte geldiğimiz noktada, seçkin firmamızın gerçekten bir şeyler yazdığına şahit oluyoruz. bugün büyük bir başarı hikayesi. Motor entegrasyonu ve sertifikasyonu Genel maksat helikopterimiz GÖKBEY’in çalışmaların ardından seri üretimine geçilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. ” O konuştu.

“BAŞARININ AMACI YOKTUR”

“Başarı bir yolculuktur, burası bir hedef değildir” inancıyla kat edilmesi gereken daha uzun bir yol olduğunun altını çizen Akar, “Bu bilinçle çalışan TUSAŞ, Milli Muharebe Uçağı projesinde de büyük başarılara imza atacak, ve ülkemiz ve milletimiz için gurur kaynağı olmaya devam edeceğiz. Silahlı kuvvetlerimizin bu yönde acil ihtiyaçlarını karşılayacağına gönülden inanıyorum. “ifadesini kullandı.

SAHADA BAŞARI

Savunma ve güvenlik yaklaşımlarının değişen teknoloji ile sürekli değiştiğini belirten Akar, şunları kaydetti:

“Fedakarlık ve kahramanlık bir ordunun temel nitelikleridir. Ancak bunlar tek başına yeterli değildir. Çünkü bu niteliklere sahip bir ordunun en önemli ihtiyacı her an kullanılabilecek silah sistemleri, araçları ve mühimmat kullanmaktır. ve her koşulda personele moral, motivasyon ve özgüven kazandırmalıdır.

Bu bakımdan yerli ve milli silah sistemlerimizin ordumuza kazandırdığı moral, motivasyon ve özgüven asla göz ardı edilmemelidir. Bugün TSK, yerli ve milli imkanlarla üretilen savaş silahlarını, aletlerini, teçhizatını ve mühimmatını kahraman ve özverili personele ulaştırarak uygulama alanında, yani sahada büyük başarılar elde etmiştir. “