Son dakika haberi … Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Aşıya Aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. 50 milyonluk sözleşme imzalandı. Aşılara Aralık ve Ocak aylarında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. Yerel aşıyı Nisan ayında geçirmeyi planlıyoruz. Her şey normal giderse. 11 Aralık’ta sağlık mesleği mensupları yaparak aşıya başlamak istiyoruz ”dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz Bayram’a göre Bakan Koca, aşı uygulamalarının 11 Aralık’tan sonra başlayacağını söyledi. Bakan Koca, aşılamanın sağlık çalışanlarından başlayacağını belirterek, Bilim Kurulu’nun aşının kimler için olacağı bir strateji uyguladığını söyledi. uygulamalı.

YERLİ AŞI TANIMI

Bakan Koca, yerli aşı hakkında da bilgi verdi. Koca, “Yerli aşının ilk aşaması 14-15 Aralık tarihlerinde bitecek, üçüncü aşamanın da Nisan ayında geçilebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Bakan Koca, yerel aşının da inaktif bir aşı olduğunu söyledi. Koca, inaktif aşının daha maliyetli olduğunu belirterek, güvenilirliğinin de daha yüksek olduğunu vurguladı.

İşte CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz Bayram’ın Bakan Koça’nın açıklamalarına ilişkin açıklamaları;

Alman aşısı için de net bir tarih vermedi, ancak Alman aşısının tedariğinin, yerel aşı üretilinceye kadar Nisan ayına kadar başlayacağının sinyalini verdi. Çin aşısı için 50 milyon aşının geleceğini biliyoruz. Ne zaman geleceği merak konusuydu.

Bakan Koca, Çin aşısının 11 Aralık’tan sonra uygulanmaya başlanacağını, 11 Aralık’tan sonra 20 milyon aşı uygulamasına başlanacağını söyledi. Ocak ayında aylara bölünerek 10 milyon aşı yapılacağını söyledi.

Çin aşısının güvenilirliğini de sorduk. Bu aşıların değeri var. İmalat şirketlerinin farklı stratejileri vardır. Güvendiğimiz aşıyı seçmeliyiz. “Bilim Kurulu’nun önerdiği aşılar bizim için daha önemli. “ifadelerini kullandı