Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ilk kez görüldüğü Hubei ilinde Çin devletinin salgının yayılma aşamalarını yanlış yönettiği iddia edildi. Raporda, Wuhan, Yichang ve Xianning’e komşu diğer şehirlerde daha önce hiç açıklanmayan bir grip salgınının bir önceki yıla göre 20 kat daha fazla meydana geldiğine dikkat çekildi.

CNN’in ele geçirdiği Hubei Eyaleti Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden sızdırılan 117 sayfalık gizli belgelere göre Çinli yetkililerin Kovid-19 salgınıyla ilgili içerideki durumdan çok daha iyimser verileri dünyaya paylaştığı belirtildi.

 

CNN, belgeleri kendilerine teslim eden kişinin Çin sağlık sisteminde çalışan bir kişi olduğunu, belgelerin 6 bağımsız uzman tarafından incelendiğini ve gerçekliğinin teyit edildiğini belirtti.

Söz konusu belgelerin Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana Çin’den sızan en önemli belgeler olduğu kaydedilirken, yerel makamların ne zaman ve ne zaman içeride bildiklerine dair önemli bilgiler de ilk günlerde taşıdığına dikkat çekildi. epidemi.

ÇİN’DE SAĞLAM BROKRATİK YÖNETİM MODELİ, OUTBREAK’DA ERKEN UYARI SİSTEMİ

CNN’in raporu, belgelerin Çin’deki sağlık sistemindeki eksiklikleri ortaya çıkardığına dikkat çekilirken, ülkede salgının ilk aşamalarında Kovid-19 vakalarının tespiti ve onaylanmasının 23 gün gibi uzun bir zaman aldığı vurgulandı. virüs testlerindeki başarısızlık sonucunda çoğu negatif çıktı.

Belgelerde iç denetimlerde salgının yayıldığı bölgedeki sağlık sektöründe fon ve personel eksikliğinin altını çizen haberde, Çin’deki mevcut katı bürokratik yönetim modelinin konuyla ilgili erken uyarı sistemini engellediği değerlendirildi. epidemi.

Haberde, belgelerin Çin sağlık sisteminin yukarıdan aşağıya bürokratik kısıtlamalar nedeniyle salgının ilk acil aşamalarını doğru yönetemediğini ve bu süreçte atılan yanlış adımlar ve kurumsal başarısızlık modelini gösterdiği belirtildi.