Ümran Dut doğuştan göz tansiyonu nedeniyle görme sorunları yaşıyor. Sosyal medyada gözünde photoshop olduğu düşünülen 18 yaşındaki Ümran’ın en büyük hayali biraz görmek … Genç kız görmek için devlet yetkililerinden yardım bekliyor.

Göz tansiyonundan dolayı görme problemi yaşayan ve sosyal medyada gözünde photoshop olduğu düşünülen 18 yaşındaki Ümran Dut’un en büyük hayali biraz görüp piyano çalmak. Dut, eyalet büyüklerinden yardım bekliyor. Göz tansiyonu nedeniyle doğduğundan beri yüzde 5 gören 18 yaşındaki Ümran Dut’un en büyük hayali biraz görmek ve piyano çalmak.

“İYİLEŞMEK İSTİYORUM”

Ümran Dut, “18 yaşındayım ve iyileşmek istiyorum. Seyahat etmek istiyorum. Arkadaşlarımla oynamak ve seyahat etmek istiyorum. Yıldızlara bakmak istiyorum. Annemin elini ve babamın elini tutmadan bir yere gitmek istiyorum. Dışarı çıkıp arkadaş edinmek istiyorum. İyileştiğimde piyano çalmak istiyorum. Öğrenmek istiyorum ve şarkı söylemek istiyorum. Müzik aletleri çalmak istiyorum ”dedi.

“Çocukluğunu yaşayamadı”

Çocuğunun okula gidemeyeceğini vurgulayan anne Özlem Dut, “Kızım doğduğunda göz doktoru bizi hemen İzmir’e yönlendirdi. Tedavisi tamamlanmadı. Sadece bir gözüne dokundular ve diğerine bile dokunmadılar. Zaten çocukluğunu yaşayamadı. Her zaman evde, her zaman evde. Bizden başka dostu, sığınağı yoktu. Kızımın tüm ihtiyaçlarını karşılıyorum. Kızım hiçbir şeyi düzgün yapamıyor. Okula gidemedi, çocukluğunu yaşayamadı, gençliğini yaşayamadı. Bazen oynayamıyorum çünkü gözünüze çarpıyorlar. Bu kez gözlerine dokunduklarında ağlar, üzülür ve incinir. “Onu çevreye fazla koyamıyorum” dedi.

“ARADIĞIMIZ VE BULAMADIĞIMIZ PROFESÖRLER İSTİYORUZ”

Kızının görmesi için devlet büyüklerinden yardım bekleyen baba İsmail Dut, “Ümran’ın iyileşmesini istiyoruz. Sağlık Bakanımız ve Cumhurbaşkanımız tarafından sesimizi duyurmak istiyoruz. Hocalar ve doktorlar istiyoruz. arandı ama bulamadı kızımız iyi olduğu sürece kızım karımın dediği gibi tek başına seyahat edemez, arkadaş edinemez mesela düğüne giderken giyinirken kendini göremez. Düğünlerde eğlenemiyor, sosyal hayatı yok, düzeltilmesini istiyorum, iyi doktorlar istiyorum, Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanına sesleniyorum ”.