Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni koronavirüs önlemlerinin alınıp alınmayacağına ilişkin olarak “Sağlık Bakanlığımızın attığı adımlarla mükellefiz ve tedbirler alacağız. Sağlık Bakanlığımızın ve çalışanlarımızın kararlı tavrı ile çalışmaya devam ediyoruz. Dava sayısındaki artış özür dileriz tablodur. ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazında yaptığı açıklamada koronavirüs önlemleri, aşılama çalışmaları ve Varlık Fonu toplantısı hakkında kritik mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının öne çıkan noktaları şöyle:

Koronavirüs önlemleri: Bilimsel Komite bu çalışmadan birincil derecede sorumludur. Her türlü işi yapar. Zaman içinde pek çok önlem açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın bu konuya aldırış etmediğini görüyoruz. Sigara içtiklerini ve maske takmadıklarını görüyoruz. Maske, mesafe ve hijyen bizim için çok önemli. Buna dikkat edilmedikçe artması ve devam etmesi kaçınılmaz hale geliyor. Sağlık Bakanlığımızın attığı adımlarla önlem almalı ve alacağız. Sağlık Bakanlığımızın ve çalışanlarımızın kararlı tavrı ile çalışmaya devam ediyoruz. Vaka ve ölüm sayısındaki artış, pişman olduğumuz tablodur.

Aşı çalışmaları: Bu matematik değil. Çalışmayı yürüten kurumların bize verdiği raporlara göre hareket ediyoruz. Bize en erken Nisan olabileceğini söylüyorlar. Rusya ve Çin ile aşı ithalatı konusunda görüşmelerimiz var. Bunlar devam ediyor. Peyder pey’e gönderilen bazı aşılarla gönüllüler üzerinde kullanmaya başladık. Çalışmalar sonuçları bir an önce görmeye devam ediyor.

Varlık Fonu toplantısı: Varlık Fonu’nun resmi başkanıyım. Daha önce verdiğimiz kararlara gelecekte de devam ediyoruz. Burada olağanüstü bir şey yok. Önümüzdeki dönemde Varlık Fonu’nu küresel olarak farklı bir yere yerleştirmek istiyoruz. Katar Emir’in dünkü ziyareti bu kapsamda. Burada 11 anlaşma imzalandı. Kanal İstanbul projesine talepler artıyor. Yatırımlarımızda durmak yok. Bunlar arasında dikkate değer bir numaralı proje Kanal İstanbul. Mimari ve teknik ölçüleri hazır. İşin ihale aşamasına geldi. Ulaştırma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu işi birlikte yürütüyor. Bu adımı bir an önce atarak Kanal İstanbul ve İstanbul çok farklı bir görünüme ve güce kavuşacak.