BBVA ile başka bir İspanyol bankası olan Sabadell arasındaki satın alma görüşmeleri, anlaşmaya varılamadığı için sona erdi. İspanyol ekonomi gazetesi el Economista, BBVA CEO’su Onur Genç’in anlaşmayı başından beri memnuniyetle karşılamadığını ve asıl amacının Garanti BBVA’daki payını% 49.85’ten artırmak olduğunu belirtti. BBVA geçtiğimiz günlerde ABD kolunu 11,6 milyar dolara PNC’ye satmayı kabul etti

İspanyol finans devi BBVA ile başka bir İspanyol bankası Sabadell arasındaki birleşme görüşmeleri neticesinde anlaşmaya varılamadı. Sabadell’den yapılan açıklamaya göre taraflar fiyatlandırma konusunda ortak bir noktada buluşamadı. BBVA ayrı bir açıklamayla görüşmelerin sona erdiğini duyurdu.

Sabadell kendilerine teklif edilen fiyatın kabul edilemez olduğunu belirtirken, BBVA CEO’su Onur Genç, “Kendimizi hiçbir şey yapmak zorunda hissetmiyoruz. İspanya’da zaten yüzde 15 pazar payımız var” dedi.

BBVA, geçen hafta ABD kolunu PNC’ye 11.6 milyar dolara satmak için bir anlaşmaya vardı. Söz konusu tutar BBVA’nın kasasına tam nakit olarak girecektir. BBVA, gelen bu parayla sermaye yapısını güçlendirmenin yanı sıra yeni yatırımlar yapmayı planlıyor.

2010’DA TANITILDI

İspanyol ekonomi yayını el Economista, BBVA CEO’su Onur Genç’in Sabadell’i satın almaya başından beri yanaşmadığını iddia etti. Haberde Onur Genç’in bu satın alma yerine BBVA’nın Garanti’deki payını artırmak istediği ve bu yönde banka yönetimine baskı yaptığı belirtildi.

BBVA, 2010 yılında Türkiye Garanti Bankası’nın yüzde 25’ini satın alarak pazara girmişti. Yıllar içinde Garanti BBVA olarak bilinen bankadaki payını yüzde 49,85’e çıkardı. Son olarak BBVA, 2017 yılında Garanti’nin yüzde 9,95 hissesini Doğuş Grubu’ndan 3,3 milyar TL’ye satın alarak mevcut payına ulaştı.

37 ÜLKEDEN HİSSEDARLAR

Garanti BBVA’nın yüzde 50.07’si halka açık ve fiilen dolaşımda. Bankanın halka açık hisselerinin yüzde 90’ı 37 ülkeye yayılmış yabancı hissedarlara aittir. Garanti BBVA’nın bireysel hissedarı Türkiye’de kayıtlı 38 binden fazla kişiye sahiptir.

Bugün itibarıyla Garanti Bankası’nın toplam piyasa değeri 39,6 milyar lira. BBVA’nın satın almaktan vazgeçtiği Sabadell’in piyasa değeri bugünkü döviz kuru ile yaklaşık 2 milyar Euro veya 18.6 milyar lira.