Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Çalış, “Gönüllümüzün ikinci dozdan sonraki durumu çok iyi. İlk doz uygulanan 44 gönüllümüzde yan etki görülmedi.” Dedi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof.Dr.Mustafa Çalış, ERÜ tarafından geliştirilen Covid-19 aday aşının klinik denemelerinin 5 Kasım’da başladığını ve 44 gönüllünün ilk dozunun tamamlandığını söyledi.

BUGÜN İKİNCİ DOZAJLAMAYI GEÇTİ

Çalışmanın bugün ikinci dozajının başladığını belirten Çalış, “Gönüllü Nazif Durna’ya da ikinci dozu uyguladık. İkinci dozdan sonra gönüllümüzün durumu çok iyi. İlk doz Her neyse normal aşılarda bundan daha fazlası var Bu bekleniyordu Yan etkilerin olmaması çok önemlidir çünkü Faz-1 çalışmaları güvenlik açısından çok önemlidir.Güvenliği belirleyebilmeniz gerekir. Aşama-2’ye geçebilmek için. Geçeceğini umuyoruz. Mümkün olan en kısa sürede, 15 Aralık’ta Aşama-2’ye geçmek istiyoruz. ”

Aşının sadece güvenlik kısmını değil aynı zamanda etkinliğini de araştırdıklarını belirten Çalış, hem güvenlik hem de etkinlik çok sonuçlanırsa Ocak sonu veya 2021 Şubat başı gibi Faz-3’e geçmeyi umduklarını vurguladı. iyi.

44 GÖNÜLLÜYE YERLİ COVID-19 AŞISI UYGULANDI

“MİLLİ AŞIMIZIN NİSAN VE İLKBAHARDA TAMAMLANACAĞINA İNANIYORUM”

Çalış şu değerlendirmelerde bulundu: “İnşallah en kısa sürede etkili ve yetkin, güvenli milli aşılarımıza ulaşırız. Başkanımız açıkladı, biz de aynı umut içindeyiz, inanıyorum ki aşımız Nisan veya ilkbaharda tamamlanacaktır. şu ana kadar çok iyi gidiyor, umarım ondan sonra çok iyi gider.Gönüllülerimizden 44’ü Faz-1’de gönüllümüzdü, Faz-2’de kullanmayacağız. Faz-2’de 250-350 Gönüllüler şimdiden başvuruyorlar Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (IKUM) başvurmaları gerekiyor.

Burası, Türkiye’nin birkaç ender merkezinin dünyadaki birçok merkezi tarafından kontrol edilen ve kontrol edilen merkezi Avrupa İlaç Ajansımızdan biridir. Bu merkezde bugüne kadar 1300 faz çalışması yapılmıştır. Burada her şey çok ciddiye yapılıyor, kurallara uyuyoruz. Hem kaliteli hem de hızlı olması için gece gündüz çalışıyoruz. “