Bloomberg, ekonomik büyüklüğü 200 milyar dolar ve üzeri olan ülkeler için koronavirüs direnç raporu yayınladı. Buna göre Türkiye 53 ülke arasında 60.6 puanla 30. sırada yer alıyor. Salgınla mücadelede birinci sırada yer alan, yani en başarılı olan Yeni Zelanda’nın değerlendirmesinde, Mart ayında ülkede vaka yokken sınırlarını kapatmanın önemli bir avantaj olduğu vurgulandı. Bugün Yeni Zelanda’da sosyal yaşam büyük ölçüde normale döndü

Koronavirüs pandemisi, aşılamadaki olumlu gelişmelere rağmen dünya çapında tüm şiddetiyle devam ediyor. Salgın birçok ülkenin sağlık sistemini kilitlerken, ekonomilere de önemli bir darbe indirdi.

Bloomberg, ekonomik büyüklüğü 200 milyar dolar ve üzeri olan 53 ülkenin dayanıklılığını ölçerek bir sıralama oluşturdu. Aylık 100 bin kişi başına düşen yeni vaka sayısına, aylık vaka sayısındaki ölüm oranına, toplam ölüm sayısının nüfusa oranına ve sayıdaki pozitif vaka oranına göre verilen puanlar belirlendi. testler yapıldı.

Yeni Zelanda şu anda listenin başında. Bu ülkeyi Japonya, Tayvan, Güney Kore ve Finlandiya takip etmektedir. Türkiye 60.6 puanla 30. sırada yer aldı.