Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, uluslararası seyahatleri açmak için QR kodlarını kullanacak “küresel bir mekanizma” çağrısında bulundu. Tüm dünya için uygulanan adımda sağlık koşulları görülebilir.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, hafta sonu Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı G20 zirvesinde açıklamalarda bulundu. Jinping, dünyadaki tüm insanların sağlık bilgilerini içeren QR kodlarına sahip olması gerektiği fikrini destekleyerek, bunun uluslararası seyahatleri eski haline getirmeye ve insanların hareketlerini takip etmeye yardımcı olacağını söyledi.

Jinping, “Politikaları ve standartları daha uyumlu hale getirmemiz ve düzenli insan akışını kolaylaştırmak için ‘hızlı yollar’ oluşturmamız gerekiyor,” dedi.

NE YAPACAK?

Kodlar, bir yolcunun sağlık durumunu belirlemeye yardımcı olmak için kullanılacaktır. Cep telefonlarından okunabilen barkodlar ile karşı tarafın tüm sağlık koşullarını görebilecekler.

Jinping’e göre bu sayede birçok sektör çok hızlı bir şekilde normale dönecek ve seyahatler geri alınacak ve açılacak.

3 RENKTE KULLANILIR

QR kodları, Covid-19’un yayılmasını sınırlamaya yardımcı olmak için Şubat ayından beri Çin’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Otomatik olarak oluşturulan QR kodları, sağlık durumlarının bir göstergesi olarak sakinlere tahsis edildi.

Yeşil kod, birinin özgürce seyahat etmesine izin verirken, turuncu veya kırmızı kod, birinin iki haftaya kadar karantinaya alınması gerektiğini belirtir.

Hangzhou şehri, vatandaşlara tıbbi geçmişlerine, sağlık kontrollerine ve yaşam tarzı alışkanlıklarına göre kişisel bir puan atamak için kullanılacak QR kod tabanlı uygulamanın kalıcı bir sürümünü yapmayı planladığını söyledi.

QR kodları başka yerlerde farklı kullanılır. Örneğin Singapur ve Avustralya’da konut sakinleri alışveriş merkezleri, restoranlar ve işletmeler de dahil olmak üzere ziyaret ettikleri yerlere girip çıkmak için onları kullanarak sözleşme izleme için kullanılıyor.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARINA UYARI

Bununla birlikte, İnsan Hakları savunucuları, kodların “daha geniş siyasi gözetim ve dışlama” için kullanılabileceği konusunda uyarıyor.