Sosyal güvencesi olmayan ABD’li bir korona hastası, tedavisinin karşılığı olarak hastaneye 20 bin dolar, Avrupalılara 10 bin dolar ödemek zorunda. Türkiye’de ücretsiz tedavi.

Türkiye’nin birçok ülkedeki insanlara sosyal devlet koronavirüs tedavisi ile tedaviye binlerce dolar harcaması bekleniyor, farkı ortaya koyuyor.

2021’in ilk aylarında uygulamayı planlayan aşısız vatandaşların Türkiye’ye yayılmasını planlayan, koronavirüse yakalanan hastaların tedavisini, sosyal güvencesi olsun ya da olmasın ücretsiz yapıyor.

Bir korona hastasının tedavi maliyeti, ilaç ve tetkiklerle birlikte hastanın durumuna ve tedavi sürecine göre değişmekle birlikte, servislerde yaklaşık 5 bin liraya, yoğun bakım ünitelerinde 15 bin liraya ulaşabiliyor.

TÜRKİYE’DE ÜCRETSİZ TEDAVİ

Türkiye El Yazması Durmaz haberine göre ABD’de sosyal güvenlik yaklaşık 152 bin lira (20 bin dolar), Avrupa’da 76 bin lira (10 bin dolar), Rusya’da ise 38 bin lira (5 bin dolar) tedavi gören bir kişi değil. Dolar ödeyerek Türkiye’deki devletle buluşuyor.

 

TOPLAM HARCAMA 4,5 MİLYAR

Sağlık Bakanlığı’nın korona hasta tablosuna göre şu ana kadar hasta sayısı yaklaşık 435 bin. Bazıları evde, bazıları normal hizmette, bazıları yoğun bakımda ve bazıları hala tedavi altında. Bugüne kadar hastaların tetkik, muayene ve bakımı için yapılan toplam harcama yaklaşık 4,5 milyar liradır. En yüksek harcama sırasıyla yatan hastalar, muayeneler, yoğun bakım ve ayakta tedavi için yapılmıştır.

GÜNLÜK 660 TL GİDER

Türkiye’de son aylarda yapılan Sağlık İletişimi Uygulaması düzenlemesiyle yoğun bakım tedavi masrafları iki katına çıktı. Yine bu dönemde yüksek maliyetli bakım hizmetleri de geri ödenmiştir. Tanı konulan her hasta için ek olarak günlük 660 lira ödenir.

İLAÇLAR ÜCRETSİZ

İlaçların bir kısmı eczanelerden, bir kısmı ise yurt dışından temin edilmektedir. Kullanılan ilaçlar ve miktarlar hastalığın ciddiyetine ve tedavi sürecine göre değişebileceğinden maliyet herkese göre değişir. Yurt dışından getirilen ve özellikle ciddi hastaların tedavisinde kullanılan bir kutu ilacın maliyeti yaklaşık 40 bin dolar (304 bin TL). Virüsün tedavisinde kullanılan ve eczanelerden temin edilen en maliyetli ilacın fiyatı kutu başına yaklaşık 3 bin lira. Her iki ilaç da vatandaşlara ücretsiz olarak verilmektedir.