Donald Trump, Pfizer ve diğer ilaç şirketlerini seçimler sonuçlanana kadar koronavirüs aşı çalışmaları hakkında veri yayınlamamakla suçladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da reçeteli ilaç fiyatlarını düşürme çalışmaları üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

4 yıl önce göreve geldiklerinde söz verdikleri gibi ilaç fiyatlarını düşürme konusunda büyük adımlar attıklarını belirten Trump, bugün bu konuya iki yeni kural getirdiklerini ifade etti.

Trump, ilk kuralın uyuşturucu satıcılarını devre dışı bırakmak ve ileri yaşlı Amerikalılar tarafından kullanılan reçeteli ilaçların fiyatlarını düşürmek olduğunu belirtti.

Amerikalıların yıllardır neredeyse aynı ilaçlara diğer ülkelere göre çok daha fazla para ödediğini belirten Trump, bu ilaçların fiyatını da düşürdüklerini açıkladı.

İLAÇ ŞİRKETLERİ SUÇLAR

“Büyük ilaç firmaları, büyük teknoloji firmaları ve basın bana karşıydı. Ama bir şekilde bu seçimleri 74 milyona yakın oyla kazandım.” Trump, ilaç firmalarının, fiyatları düşürdüğü ve ona karşı kampanya yürüttüğü için onu pek sevmediğini iddia etti. seçim sürecinde. O konuştu.

AŞI ÇALIŞMALARININ SONUCUNU BEKLİYORLAR “

Pfizer’in seçimlerden kısa bir süre sonra aşı çalışmalarının başarılı olduğunu açıklamasına tepki gösteren Trump, “Pfizer ve diğerleri aşı için beklediler. Ben başkan olmasaydım bu şirketler 4 yıl daha aşı geliştiremezlerdi. Pfizer ve diğerleri bekledi. , bekledi, bekledi ve seçimlerden birkaç gün sonra açıklama yaptı. “eleştiri buldu.

Trump, bu aşıların sonuçlarının Ekim ayında yayınlanabileceğini iddia etti ancak şirketler ilaç fiyatlarını düşürmek istediği için aşı sonuçlarını seçimlere kadar açıklamadı.

“HER ZAMAN AMERİKALI HALKI ÖNCE KOYACAĞIM”

Demokratları seçim usulsüzlükleriyle suçlayan Trump, “Bu tür hileli oyunlar Amerikan halkı için doğru olanı yapmamızı engelleyemez. Amerikan halkını her zaman ilk sıraya koyacağım” dedi. dedim.

Basın toplantısında konuşan ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, Trump’ın liderliğinde koronavirüse karşı çok yol kat ettiklerinin altını çizerek, Pfizer ve Biontech’in aşı onayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvurmasının önemli bir gelişme olduğunu belirtti.