Avrupa Birliği Savunma Bakanlarının Zoom üzerinden yaptıkları gizli toplantıya sızan gazetecinin ortaya çıkardığı güvenlik açığı olay yarattı. Son dakika haberine göre durumu Twitter’da da paylaşan Hollandalı gazetecinin ifşa ettiği gizli görüşme hızla iptal edildi ve bu tür üst düzey online toplantıların güvenliği tartışmaya açıldı.
Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin savunma bakanlarının dün gerçekleştirdiği gizli çevrimiçi toplantıda yaşanan inanılmaz olay sosyal medyada paylaşıldığında büyük bir olay yarattı.

Hollanda kanalı RTL Nieuws’da çalışan Daniel Verlaan adlı bir gazeteci, AB Savunma Bakanlarının çevrimiçi video toplantısına katılarak herkesi şoke etti.

 

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in toplantıdan paylaşımını Twitter’da bir fotoğrafla gören Daniel Verlaan, bakanın bilgisayar ekranındaki yansımadan toplantıya erişim sağlayan 6 haneli güvenlik koduna erişerek toplantıya kolayca katıldı.

Toplantının ortasında Verlaan’ı birden ekranlarında gördüklerinde şok olan bakanlar ne yapacaklarına şaşırdılar. Toplantıya katılan AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrel ekranda Daniel Verlaan’ı görünce “Sen kimsin?” Sorurken, görüşmede bakanları uyarmayı, “Toplantımıza dışarıdan müdahale var” diyerek konuşmaları durdurmayı ihmal etmedi.

Daniel Verlaan gazeteciye, ‘Merhaba, toplantınızı böldüğüm için özür dilerim, hemen ayrılacağım,’ dedi Borrell gazeteciye, ‘Nasılsın? Şu anda gizli bir toplantıda olduğunuzun farkında mısınız? ‘ diye sordu. Borrell ve Daniel Verlaan arasındaki bu görüşmelerde toplantıya katılan bakanların arka planda güldükleri duyuldu. Borrell’e teşekkür ederek toplantıdan ayrılan Hollandalı gazeteci, daha sonra deneyimlerini Twitter sayfasında takipçileriyle paylaştı.

Zoom toplantı kodunun Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in ekranına yansımasını gördüğünü ve birkaç duruşmanın ardından toplantıya rahatlıkla katıldığını anlatan gazeteci, Ank Bijleveld’in tweetinin silindiğini de fark etmedi.

 

Daniel Verlaan’ın şok edici ‘baskısının’ ardından güvenlik gerekçesiyle toplantı iptal edilirken, Hollanda Başbakanı Mark Rutte açıklama yaptı. Rutte, yaşananlardan sonra tüm bakanlarını uyararak, “Bu olay bize Twitter paylaşımlarımız konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini hatırlatmalıdır.” AFP’ye açıklama yapan bir AB yetkilisi, “Olay sırasında duyulan kahkahalara aldanmamalıyız, bu çok ciddi bir güvenlik sorunu” dedi.