Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği Bilecik’te devam ettirilen ipek böceğinin 45 günlük serüveni kayıt altına alındı. Sağlayıcılar ürettikleri kozaların 1 kutusunu yaklaşık olarak sunacaklarını söylediler.

Bilecik’te, 19. yüzyılda halkın temel geçim kaynaklarından biri olarak gelen ipekböcekçiliği, önemini koruyarak merkez ve ilçe köylerinde halen devam ediyor. Yumurtadan tırtıla, tırtıldan kelebeğe giden bir döngünün içinde yaşamını sürdüren ipek böceğinin koza haline getirilmesi, toplanan kozaların Koza Birlik yetkililerine teslimi ile ipek olarak çekilmesine kadar olan tüm aşamaları fotoğraflandı ve video kaydı alındı. 1940 alanındaki insanların de katılımıyla kurulan Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KOZABİRLİK) ve bağlı ortamda Bilecik 50 numaralı Koza Tarım Satış Kooperatifi, Eskişehir Sarıcakaya Koza Tarım Satış Kooperatifi Mayıslar köyündeki tesislerde canlandırılan ipekböceği yumurtalarını, Bilecik’te ipek böceği yerlerinde ..

70’İ İNHİSAR İLÇESİ VE KÖYLERİNDE ÜRETİLİYOR

Bilecik’te hububatların yüzde 70’i İnhisar ilçesi ve köylerinde üretiliyor. Son ipek böceği üretimini artırmak ve genç kuşakları da üretime dahil etmek için Koza Birlik tarafından ücretsiz dut fidanı desteği de sağlanıyor. Bu girişimcilere 1 yıllık asgari girişimcilere değer gelir elde edecek toplu ve sistemli ders bahçeleri oluşturuluyor.

HER BİR KOZADAN TEK PARÇADA UZUNLUĞU 800 – 1200 METRE ARASINDA

Yumurtadan “ipek böceği tırtılının, sadece dut yaprağı yiyerek, her bir kozadan tek parçada uzunluğu 800 – 1200 metre arasında değişen dünyanın en sağlam ipliğini ürettiği, 3 kilo ipek böceği kozasından, 2 kilo kadar ham ipek çıktığı, Tıp ameliyatında ipi olarak kullanılmasının yanında çelik yelek, paraşüt kumaşı, uzay sanayiinde, tekstil ve dokuma sektöründe de kullanılan ipek, bilinen en sağlam iplik olduğu bilinmektedir.

3 NESİLDİR İPEK BÖCEĞİ YETİŞTİRMEYE DEVAM EDİYORLAR

Tarım ve hayvancılıkla geçimini çiftçiler, 45 günlük bir sürede ekonomilerine katkı sağlamak için ayrıca ipekböceği besliyor. Osmaneli ilçesine bağlı Günüören köyünde de Hatun ailesi, 3 nesildir ipek böceği yetiştirmeye devam ediyor.

” GENÇLERİMİZ, 45 GÜNLÜK BİR ÇABAYLA İHTİYAÇ DUYABİLECEKLERİ GELİRİ ELDE EDEBİLİRLER ”

Vali Bilal Şentürk, bir ters hem geleneği yaşatmak, hem de aile bütçesine katkı sağlamak için ipek böceği yetiştiriciliğinin devamında, tarihi ipek yolu denmesinin sebebinin de ipeğin ne kadar kıymetli ticaret malı olduğunu gösterdiğini gösterdi.

Kurtuluş savaşı döneminde Bilecik merkez ve ilçelerinde 43 metrede ipek işlemeciliği yapılan fabrikanın sohbetinde kayıtlarda yer aldı anlatan Vali Şentürk, yazıyı kaydetti:

” İpek, tarih boyunca önemli bir meta. Tarihi ipek yolu medeniyetin oluşmasına yol açan nüfus akışkanlığına sebep vermiş. Bu işi yapan bizimizi biraz daha destekleyerek en azından yeni insanların bu işe girmesine de belki vesile olmak söz konusu olabilir. Ama bu işin, biraz daha geliştirmeye dönük neler yapabiliriz noktasında arayış içerisindeyiz.

Yeni kuşak gençlerden de bu işe ilgi duyanlar olacak ki bunu ticari mahiyette ekonomisine uygun yapılabilsin. Fabrikada veya başka bir yeri, belki daha zahmetli işlerle geçinme gayreti içerisine girmek yerine, kendi köyünde imkan ve kabiliyetini en iyi yolla kendi işinin patronu yapma ipekböcekçiliğine yönelebilir. İnhisar’dan özellikle Eskişehir’e göç etmiş bir nüfusumuz var. Buradaki gençlerimizi 45 günlük bir çabayla hayatlarını idame ettirme noktasında daha fazla gelir elde edebileceklerini görmek için köylerine davet ediyoruz. ”.

“BİLECİK KADİFESİNİ VE İPEKTEN YAPILAN KUMAŞLARI YENİDEN CANLANDIRMALIYIZ”

Bilecik’te 1 kutudan asgari ücret kadar kazanıyorlar
Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği Bilecik’te halen devam eden ipekböceğinin 45 günlük serüveni kaydedildi. Üreticiler ürettikleri 1 kutu kozayı asgari ücretle sattıklarını söylediler.

Bilecik’te 19. yüzyılda halkın temel geçim kaynaklarından biri haline gelen ipekböcekçiliği merkez ve ilçe köylerinde de önemini koruyarak devam etmektedir. Bir döngü içinde yaşayan ipekböceğinin yumurtadan tırtıla, tırtıla dönüşümünden koza haline gelmesine, toplanan kozaların Koza Birlik yetkililerine teslimine ve ipek olarak ipeğin üretimine kadar tüm aşamaları fotoğraflandı ve video kaydı yapıldı. Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Derneği (KOZABİRLİK) ve Bilecik 50 Nolu Tarım Satış Kooperatifi’nin katılımıyla 1940 yılında kurulan Eskişehir Sarıcakaya Koza Tarım Satış Kooperatifi, Maylar köyündeki tesislerinde canlandırılan ipekböceği yumurtalarını ipekböceği üreticilerine ulaştırıyor. Bilecik’te.

70 tanesi İNHİSAR İLÇE VE KÖYLERİNDE üretilmektedir.