Çin’de yapılan faz 3 çalışması sağlık çalışanları üzerinde devam ediyor. Ülke genelinde 700, Diyarbakır merkezde ise 80’e yakın sağlık çalışanı gönüllü olarak aşılandı. Diyarbakır’da aşı olan iki sağlık çalışanının antikor sonuçlarının olumlu olduğunu belirten Mustafa Kemal Çelen, “Bu çok sevindirici bir olay, aşıların etkinliği yüzde 85-90, pandemi diyebiliriz. şimdi 2020’nin sonunda. ”

 

Koronavirüs salgınında şu ana kadar dünya çapında 50 milyondan fazla insan enfekte oldu. Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle ölümlerin toplam sayısı 1 milyon 250 bini aştı. Türkiye, birçok ülkede aşı denemelerinin 3. fazında da geçti.

Çin olarak bilinen Sinovac aşı firmasının Türkiye’deki coronavac aşaması gönüllüler ve sağlık çalışanları üzerinde test edilen 3 çalışması olumlu sonuçlar verdi. Ülke genelinde 700, Diyarbakır merkezde ise 80’e yakın sağlık çalışanı gönüllü olarak aşılandı.

 

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Daire Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof.Dr.Mustafa Kemal Çelen, Diyarbakır’da aşı yaptıran iki sağlık çalışanının antikor sonuçlarının olumlu olduğunu belirtti. Aşı yaptıranlarda ciddi yan etkilere rastlanmadığını belirten Çelen, bunun çok sevindirici bir olay olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Merak ve heyecanla beklediğimiz aşılar artık gündemimizde. Çin aşısı olarak bilinen Sinovac firmasının CoronaVac aşısını Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi olarak ve ülkemizde 3. fazda denemeye başladık. sağlık gönüllüleri üzerine çalışma.

Bu kapsamda 80’e yakın gönüllü ile denemelerimiz oldu. Yan etki profiline baktığımızda ciddi bir yan etki bulamadık ancak orta derecede yan etki bulamadık. Çalışmamızda taramadan 14 gün sonra iki doz aşı uygulandı. Elbette bu çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmadır, bu nedenle kişinin aynı zamanda bir doktor olarak aşı mı yoksa plasebo dediğimiz aşı olmayan bir flakon mu aldığını bilmiyoruz. Ancak iki sağlık uzmanı, aşılamadan 14 gün sonra antikorlarına ayrı ayrı baktı ve antikorlarının da pozitif olduğunu gördük. Bu çok sevindirici bir olay, en azından aşının aktif olduğu noktada gördüğümüz gerçek hayat verileri. ”

Dünyada 120 civarında aşı çalışmalarının sürdüğünü belirten Prof.Dr.Çelen, bazı aşıların yüzde 85-90 oranında etkinliğe sahip olduğunu belirterek, salgının 2020 yılında sona erdiğini söyledi. Vaka sayısının artması ve bağışıklık oranının her geçen gün artacağını ifade eden Prof. Avrupa onayı ve yüzde 90 etkili olduğuna dair raporlar var.

 

Yani aşılar yüzde 85-90 aralığında verime sahipse salgının 2020 ile son bulduğunu söyleyebiliriz. Pandemi burada devam edecek ama önemli olan gündemimizden düşmesi. Zincirin kırılmasıyla birlikte vaka sayısındaki ciddi artışlar ve aşı ile dokunulmazlık oranı gün geçtikçe artacak ve Covid-19 pandemisinin 2021’de gündemimizden düşmesini bekliyoruz.